АНОНС: Виставка «Народний Рух України: від громадської ініціативи до політичної сили»

9 вересня до 30-ї річниці Народного Руху України Центральний державний архів громадських об’єднань України та Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного презентують виставку документів Національного архівного фонду «Народний Рух України: від громадської ініціативи до політичної сили», присвячену 30-й річниці Народного Руху України.

Відвідувачі виставки матимуть можливість крізь призму архівних документів простежити складний шлях трансформації Народного Руху України від масової громадсько-політичної організації до провідної політичної партії.

Зокрема, процес створення Народного Руху України дозволять відтворити Статут і Програма, стенограма та організаційні матеріали Установчого з'їзду 8–10 вересня 1989 року, вітальні телеграми до його учасників від громадських організацій з усього світу.

Установчі Збори Народного Руху України, вересень 1989 року
Установчі Збори Народного Руху України, вересень 1989 року

Оглядаючи експозицію, відвідувачі перенесуться у доленосні для українського народу події 1991 року і матимуть змогу оцінити значущу роль Народного Руху України в них, а саме у проголошенні Акту про незалежність України 24 серпня та проведенні Всеукраїнського референдуму 1 грудня.

Документи розповідатимуть про організовані Рухом масові суспільно-політичні акції – "живий ланцюг" між Києвом і Львовом, присвячений річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, святкування 500-ліття українського козацтва на Запоріжжі, підняття на щоглі біля будівлі Київської міської ради національного синьо-жовтого прапора, де були присутні понад 100 тис. киян і гостей столиці України з різних регіонів тощо.

На виставці вперше демонструватимуться оригінали документів Народного Руху України: членський квиток та посвідчення учасника Установчого з'їзду, ухвали та друковані видання керівних органів Руху і його місцевих осередків та ін.

Під час відкриття виставки вперше буде презентований фонозапис виступів учасників Установчого з'їзду Народного Руху України та демонструватимуться маловідомі фотодокументи.

Відкриття – 9 вересня, понеділок, 12.00

Місце: Центральний державний архів громадських об'єднань України  (Київ, вул. Алмазова, 8)

Вхід вільний.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.