Чим пахла Клеопарта: вчені відтворили давньоєгипетьський парфум

Зовнішність єгипетської цариці Клеопатри (правила у 51–30 роках до Р.Х.) могла і не вражати чоловіків наповал, але аромат її парфумів — напевно.

Про це повідомляє WAS.Media

Одна із багатьох реконструкцій зовнішнього вигляду Клеопатри
Одна із багатьох реконструкцій зовнішнього вигляду Клеопатри
Джерело: http://thiswas.ru

Мов царський трон, сіяла над водою

її галера, золотом покрита;

Вітрила пурпуром цвіли пахучим,

Аж вітер млів з жаги до них, і весла

Сріблясті влад торкалися води

Під звуки флейт, за ними хвильки бігли,

Немов закохані.

Так англійський поет Вільям Шекспір описував прибуття Клеопатри на зустріч з римським полководцем та її майбутнім чоловіком Марком Антонієм в трагедії "Антоній і Клеопатра".

Сам Марк Антоній покінчив життя самогубством після того, як його політичний опонент Октавіан Август взяв Олександрію. Його прикладу послідує і Клеопатра.

Легенді про пахощі корабля єгипетської цариці можна сміливо повірити — в серпні 2019 року вчені Гавайського університету підтвердили, що давньоєгипетські парфуми були досить сильними й пряними, аби діяти з дальньої дистанції.

Під час розкопок античного єгипетського міста Тмуіт (засноване 4500 року до Р.Х.), який знаходиться в дельті Нілу, археологи виявили цілу парфумерну фабрику. Залишки печей, скляні флакони, глиняні амфори, яким більше 2 тисяч років, вказують на те, що виробництво тут кипіло.

Виробництво парфумів, вапняк, фрагмент з давньоєгипетської гробниці 4 століття до Р. Х.
Виробництво парфумів, вапняк, фрагмент з давньоєгипетської гробниці 4 століття до Р. Х.
Джерело: Wikimedia Commons

На черепках деяких посудин збереглися рештки речовин. Додавши до результатів їхніх аналізів дані з давнього фармакологічного трактату De Materia Medica, вдалося дізнатися головні інгредієнти єгипетського парфуму.

Основою аромату була мирра — смола, яку добувають з ароматної кори дерев сімейства бурзерових. Сама по собі мирра має сильний запах, але до неї ще підмішували кардамон, оливкову олію і корицю.

Таким був основний склад двох популярних ароматів часів Клеопатри — мендезіанського і метопіанського, названих на честь стародавніх міст, які знаходилися недалеко від парфумерної фабрики в Тмуіті.

"Запах дуже приємний, хоча, ймовірно, він тримається трохи довше, ніж сучасні аромати", — зазначає один з авторів дослідження Роберт Літтман.

Єгипетські мініатюрні скляні посудини, приблизно 1550-1307 рр. до Р.Х. Ці посудини використовувалися для зберігання парфумованих мазей, ароматичних масел і косметики
Єгипетські мініатюрні скляні посудини, приблизно 1550-1307 рр. до Р.Х. Ці посудини використовувалися для зберігання парфумованих мазей, ароматичних масел і косметики
Фото: PericlesofAthens / CC BY-SA 3.0

За текстурою древній парфум був як рідке масло. Його використовували в ритуальних цілях, втирали в шкіру й волосся.

Чи саме так пахла Клеопатра?

Вчені точно відповісти не можуть, адже у неї була своя особиста парфумерна майстерня, де аромати створювали індивідуально для цариці. Але цілком можливо, що основою її парфумів були всі ті ж мирра, оливкова олія та кардамон.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.