Куплена за безцінь шахова фігурка виявилася вартою мільйона. ФОТО

Середньовічна шахова фігура, яку зберігали у шухляді будинку в Единбурзі, може вартувати один мільйон доларів.

Про це повідомляє ВВС.Україна

 
Фото: SOTHEBY'S

Її власники не мали уявлення про те, що предмет є одним з давно загублених шахових фігур острова Льюїс.

Шаховий набір знайшли закопаним у піщаній дюні на острові Льюїс у 1831 році, проте те, де ще п'ять фігурок залишилося загадкою.

Дідусь родини з Единбурга, який торгував антикваріатом, купив шахову фігурку за 5 фунтів у 1964 році.

Він не мав і гадки про важливість 8,8-сантиметрового виробу, зробленого з моржевої кістки, й залишив його у спадок своїй родині.

Вони піклувалися про фігурку 55 років, не усвідомлюючи її реальної цінності, перш ніж віднести в аукціонний будинок Sotheby's у Лондоні, де її мають незабаром виставити на аукціон.

 
Фото: SOTHEBY'S

Шахи з острова Льюїс є одними з найбільших скарбів Британського музею та Національного музею Шотландії в Единбурзі.

Зроблені в Скандинавії, можливо, Норвегії, вони розглядаються як "важливий символ європейської цивілізації".

Експерт Sotheby's Олександр Кадер, який оглянув фігуру на прохання сім'ї, сказав, що у нього "щелепа впала", коли він зрозумів, що лежить перед ним.

Попри незнання її значення, сім'я дуже дорожила шаховою фігурою кінця ХІІ - початку ХІІІ століття.

Покійна мати нинішнього власника вірила у її "майже магічні властивості".

 
Фото: SOTHEBY'S

У набір шах з острова Льюїс входять сидячі королі й королеви, слон, кінь, тури та пішаки.

Близько 82 фігур зараз містяться в Британському музеї, ще 11 - у Національному музеї Шотландії. Крім шахових фігур, до скарбу входили 14 ігрових фішок та пряжка.

Відтоді, як скарб знайшли у 1831 році, у наборі не вистачало одного коня і чотирьох тур.

Нещодавно знайдена фігура — це тура, людина з шоломом, щитом і мечем.

Знахідка цього скарбу оповита таємницею. Дехто розповідає, що його відкопала худоба, що паслася неподалік дюн.

Вважається, що предмети закопали незабаром після того, як виготовили, можливо, це зробив купець, який прагнув уникнути податків після того, як зазнав аварії на кораблі. Так набір шахів і залишився під землею протягом 500 років.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.