Куплена за безцінь шахова фігурка виявилася вартою мільйона. ФОТО

Середньовічна шахова фігура, яку зберігали у шухляді будинку в Единбурзі, може вартувати один мільйон доларів.

Про це повідомляє ВВС.Україна

 
Фото: SOTHEBY'S

Її власники не мали уявлення про те, що предмет є одним з давно загублених шахових фігур острова Льюїс.

Шаховий набір знайшли закопаним у піщаній дюні на острові Льюїс у 1831 році, проте те, де ще п'ять фігурок залишилося загадкою.

Дідусь родини з Единбурга, який торгував антикваріатом, купив шахову фігурку за 5 фунтів у 1964 році.

Він не мав і гадки про важливість 8,8-сантиметрового виробу, зробленого з моржевої кістки, й залишив його у спадок своїй родині.

Вони піклувалися про фігурку 55 років, не усвідомлюючи її реальної цінності, перш ніж віднести в аукціонний будинок Sotheby's у Лондоні, де її мають незабаром виставити на аукціон.

 
Фото: SOTHEBY'S

Шахи з острова Льюїс є одними з найбільших скарбів Британського музею та Національного музею Шотландії в Единбурзі.

Зроблені в Скандинавії, можливо, Норвегії, вони розглядаються як "важливий символ європейської цивілізації".

Експерт Sotheby's Олександр Кадер, який оглянув фігуру на прохання сім'ї, сказав, що у нього "щелепа впала", коли він зрозумів, що лежить перед ним.

Попри незнання її значення, сім'я дуже дорожила шаховою фігурою кінця ХІІ - початку ХІІІ століття.

Покійна мати нинішнього власника вірила у її "майже магічні властивості".

 
Фото: SOTHEBY'S

У набір шах з острова Льюїс входять сидячі королі й королеви, слон, кінь, тури та пішаки.

Близько 82 фігур зараз містяться в Британському музеї, ще 11 - у Національному музеї Шотландії. Крім шахових фігур, до скарбу входили 14 ігрових фішок та пряжка.

Відтоді, як скарб знайшли у 1831 році, у наборі не вистачало одного коня і чотирьох тур.

Нещодавно знайдена фігура — це тура, людина з шоломом, щитом і мечем.

Знахідка цього скарбу оповита таємницею. Дехто розповідає, що його відкопала худоба, що паслася неподалік дюн.

Вважається, що предмети закопали незабаром після того, як виготовили, можливо, це зробив купець, який прагнув уникнути податків після того, як зазнав аварії на кораблі. Так набір шахів і залишився під землею протягом 500 років.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.