Людство кайфувало від коноплі тисячі років тому. Археологи знайшли докази. ФОТО

Досі було мало археологічних доказів, які б дозволяли визначити, коли людство почало використовувати канабіс для наркотичних цілей. Проте під час розкопок 2500-річного поховання на заході Китаю знайшли найдавніший прямий доказ, що людство вживало коноплю заради її психотропних властивостей.

Науковці з Китаю та Німеччини проаналізували дерев’яні фрагменти та спалені камінці з горщиків, знайдених у гробниці. Результати аналізу цілком збігаються з хімічними властивостями канабісу – особливо того її різновиду, який має високий вміст тетрагідроканабінолу (ТГК), найсильнішої психоактивної речовини в рослині, інформує "Сі-Ен-Ен".

Автори дослідження, опублікованого 12 червня в журналі Science Advances, припустили, що коноплю, імовірно, використовували під час поховальних церемоній для зв’язку з духами або з небіжчиками.

Скоріш за все, канабіс спалювали, як ладан, в закритому просторі, щоб отримати пари.

 
У похованні віком 2500 років археологи знайшли свідчення того, що канабіс використовували в давнину заради його психоактивних властивостей
CNN

Директор Інституту історії людства ім. Макса Планка (м. Єна, ФРН) та автор звіту Ніколь Буавен (Nicole Boivin) сказала, що коноплю спалювали на розжарених каменях всередині дерев’яних жаровень-контейнерів для гарячого вугілля.

"Це єдиний спосіб, у який можна було курити до винайдення люльки, яке сталося значно пізніше", — сказала вона.

10 таких жаровень знайшли на Джирзанкальському цвинтарі в горах Паміру поруч із китайсько-пакистанським кордоном

Багато істориків виводили джерела куріння коноплі зі степів давньої Центральної Азії, але єдиним свідчення цього була одна згадка у творі грецького історика Геродота (кінець першого тисячоліття до н. е.).

 
Поховання, яке знайшли на заході Китаю 
CNN

За словами авторів дослідження, воно дає перше конкретне свідчення куріння канабісу в цьому регіоні, хоча досі неясно, чи люди, поховані на кладовищі Джинзаркал активно вирощували коноплю чи просто шукали рослини з більшим вмістом ТГК.

Автори дослідження зазначають, що рослини канабісу виробляють більші кількості активних сполук, коли ростуть на більших висотах, і це може бути поясненням, чому сильніші рослини були виявлені людьми, які жили в гірських місцевостях, як Памір. Хоча зараз регіон віддалений, колись він міг розташовуватися на Великому шовковому шляху,

 
Жаровня та каміння, яке в ній розжарювали задля випарювання коноплі
CNN

"Наше дослідження припускає, що знання про куріння канабісу та специфічні хімічно-наркотичні різновиди рослини канабісу було частиною куьтурних традицій, які поширювалися вздовж цих торгових шляхів", — говорить Роберт Шпенглер, провідний археоботанік дослідження і також співробітник Інституту Макса Планка.

"Сучасні погляди на коноплю суттєво відрізняються в залежності від культури, але ясно, що ця рослина має довгу історію вживання людьми в медичних, ритуальних і рекреаційних цілях протягом незчисленних тисячоліть", — додає він.

Як повідомлялося, іспанські вчені дійшли висновку, що розділення соціальних ролей чоловіків і жінок почалося в неоліті.

У Якутії викопали відірвану голову першого відомого плейстоценового вовка з неушкодженим мозком.

Розділення соціальних ролей чоловіків і жінок почалося в неоліті.

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.