Діячку польської "Солідарності" українського роду вшанували на малій батьківщині. ФОТО

Анну Валентинович, одну із засновниць польської "Солідарності", вшанували меморіальною дошкою в рідному селі на Рівненщині. Це перший пам’ятний знак діячці польського антикомуністичного руху українського походження.

Дошку встановили 8 квітня на фасаді школи в с. Садове Гощанського району Рівненської області, повідомляє Радіо "Свобода".

Ініціаторами виступили польсько-український культурно-просвітницький центр імені Томаша-Оскара Сосновського і Садівська сільради за підтримки Генерального консульства Польщі в Луцьку.

 

На відкритті дошки зібралися члени великої родини Анни Валентинович, зокрема її онук Пйотр, односельці, громадські діячі й митці. Режисер Єжи Залевський приїхав до с. Садового втретє, щоб завершити повнометражний фільм про Анну Валентинович, який планують презентувати 15 серпня, у день народження діячки.

"Бабуся є героїнею Польщі, але й так само героїнею України. Думаю, що на пам’яті про таких героїв, як моя бабуся, ми повинні будувати наше майбутнє – бо лише тоді ми будемо у змозі чинити опір кожному злу і кожному ворогові", – зазначив у своєму виступі Пйотр Валентинович.

 Фото: FB Гощанська районна рада

Ганна Валентинович була серед пасажирів президентського літака Леха Качинського, який розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом (Росія). Меморіальний знак відкрили з нагоди дев’ятих роковин цієї катастрофи, наголосила віце-консул Тереза Хрущ.

Крім того, зазначила вона, цього року виповнюється 90-та річниця від дня народження Анни Валентинович (у дівоцтві – Любчик), 15-та річниця вступу Польщі до Європейського союзу і 20 років – до НАТО.

За словами Хрущ, ці річниці є символічними, тому що "Валентинович будувала й творила фундаменти вільної й демократичної Польщі, була людиною, яка допомогла Польщі повернути на шлях вільного вибору у напрямку до Європи".

Нагадаємо, 20 липня 2018 року Сейм Польщі ухвалив  вважати 2019 рік роком Анни Валентинович.

ДОВІДКА:

Анна Валентинович у 1978 році взяла участь у створенні в Польщі не визнаних владою вільних профспілок, за що була переслідувана комуністичними спецслужбами.

8 серпня 1980-го — після 30 років праці на виробництві і за 5 місяців до пенсії Анну Валентинович звільнили з роботи в корабельні. Це стало приводом до початку страйку 14 серпня на корабельні ім. Леніна, в процесі якого виникла незалежна профспілка "Солідарність". Першим пунктом вимог страйкарів було поновлення Анни Валентинович на роботі. Невдовзі після неї з роботи звільнили й Леха Валенсу.

Після переговорів "Солідарності" з комуністичним режимом вимоги робітників було задоволені, а Анну Валентинович і Леха Валенсу поновили на роботі.

Після введення в Польщі воєнного стану (13 грудня 1981 року) її інтернували. За організацію страйку в грудні 1981 р. була засуджена в березні 1983 року до 1,5 року позбавлення волі (умовно). Через продовження опозиційної діяльності відбула ув'язнення з грудня 1983 року до квітня 1984 року.

Була ініціатором голодування на знак протесту проти вбивства відомого опозиціонера о. Єжи Попелюшка (лютий 1985 — серпень 1986).

Після повалення комуністичного режиму (1989) все частіше виступала з гострою критикою політики правлячих партій, що походили із руху "Солідарність".

2003 — відмовилася від звання почесної громадянки Гданська, а 2005 року — від почесної пенсії, запропонуваної тодішнім прем'єр-міністром Польщі Мареком Белкою. Не брала участі у святкуванні 25-річного ювілею заснування "Солідарності" (2005). Але того ж році прийняла з рук президента США Джорджа Буша "Медаль Свободи".

Загинула в катастрофі польського президентського літака 10 квітня 2010 року поблизу Смоленська.

Докладніше про Анну Валентинович читайте:

Українська мати польської Солідарності. Невідоме дитинство Анни Валентинович

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.