АНОНС: Лекція "Радянські спецоперації та українсько-єврейські стосунки в Америці"

9 квітня з лекцією "Радянські спецоперації ("активні заходи") та українсько-єврейські стосунки у Північній Америці у 1960–1980-х рр." виступить історик Ольга Бертелсен (Olga Bertelsen).

Доповідач спробує проаналізувати вплив секретних операцій КГБ на динаміку українсько-єврейських стосунків на Заході під час формування антирадянського правозахисного руху у часи Холодної війни. Йтиметься про внесок української керівної та партійної еліти, зокрема Міністерства закордонних справ, в розробку операцій, що підривали довіру і плідну співпрацю між західними активістами, відомими представниками української та єврейської діаспор в Північній Америці.

карикатура Валерія Зелінського в журналі "Перець", червень 1981 року

Ольга Бертелсен, Ph.D., викладає на кафедрі історії розвідки та міжнародних відносин у Коледжі безпеки та розвідки Ембрі-Ріддл (Прескот, штат Аризона, США). У 2018–2019 рр. вона отримала стипендію Жан Моне і працює у Центрі перспективних досліджень імені Роберта Шумана у Європейському університеті (Флоренція, Італія).

Ольга Бертелсен є автором монографії "The House of Writers in Ukraine, the 1930s: Conceived, Lived, Perceived" (2013), упорядником збірки документів "Архів розстріляного відродження: Лесь Курбас і театр "Березіль". Архівні документи (1927–1988)" (2016), редактором антології "Revolution and War in Contemporary Ukraine: The Challenge of Change" (2017).

9 квітня, вівторок, 15:30.

Місце: Інститут історії України НАН України (Київ, вул. Грушевського, 4), конференц-зала, 6 поверх, аудиторія 615. 

Організатор: Інститут історії України НАН України.

Віхід вільний.


Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.