АНОНС: Хто і чому громив Київ 850 років тому? Розкаже Дмитро Вортман

Чи є підстави стверджувати, що князь Андрій Боголюбський був "першим великоросом", а війна 1169 року – першим російсько-українським збройним конфліктом? Дізнайтеся на лекція Дмитра Вортмана 16 березня в Києві.

850 років тому, у березні 1169-го, коаліція руських князів, очолювана володимиро-суздальським князем Андрієм Юрійовичем "Боголюбським" (онуком Володимира Мономаха), вигнала з Києва князя Мстислава Ізяславича (правнука того самого Мономаха).

 

Хоча в ході боротьби за київський престол таке вже не раз траплялося, подія вразила літописців та пізніших істориків двома обставинами: вперше "мати міст руських" була пограбована руськими дружинами, і вперше князь, який здобув Київ і був визнаний "старійшиною" для своїх "братів", залишився у своїй "отчині", а не перейшов князювати до столиці.

Що повідомляють джерела про цю подію? Що ми знаємо про Русь 3-ї чверті XII століття – її політичний устрій, військову справу? Чи є підстави стверджувати, що князь Андрій був "першим великоросом", а війна 1169 року – першим російсько-українським збройним конфліктом? Про це можна послухати на лекції, яку читатиме Дмитро Вортман, картограф, науковий редактор "Енциклопедії історії України".

16 березня, субота, 14.00

Місце: Національний музей історії України (Київ, вул. Володимирська, 2, 4 поверх).

Організатор: проекту "LIKБЕЗ. Уроки історії".

Вхід за музейним квитком вартістю 10 грн.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.