In memoriam. Помер останній учасник "Великої втечі" з нацистського табору полонених

Колишній штурман Королівських ВПС Джек Лайон помер у віці 101 рік у своїй оселі в Бексхілл-он-Сі, графство Східний Сассекс у п’ятницю 8 березня. Він був одним з останніх живих ветеранів, які здійснили спробу втечі з табору військовополонених Шталаг Люфт-ІІІ в 1944 році.

Про це повідомляє Бі-Бі-Сі.

Тепер з-поміж 76, які втекли з нацистського табору, не лишилося в живих нікого. 73-х спіймали, з яких 50 стратили на наказ Адольфа Гітлера.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі на свій 100-й день народження в 2017 році Лайон сказав: "Якби я втік, напевно, я б не говорив із вами, тому що мої шанси дістатися додому були практично нульові. У мене не було ілюзій з цього приводу".

Джек Лайон опинився в німецькому полоні, після того, як його літак збили над м. Дюссельдорфом 

Фото: Бі-Бі-Сі

Під час масової втечі охорона табору його не помітила, проте невдовзі викрила тунель, яким він намагався вирватися з табору.

У 1963 році Голлівуд зняв про цю спробу втечі фільм "Велика втеча". Лайон затаврував кінострічку "сміттям" через невідповідність сюжету реальним обставинам події.

"Спадщина його та його сміливих товаришів, які спланували й узяли участь у відчайдушній Великій втечі – це свободи, якими ми користуємося зараз", – прокоментував голова Благодійного фонду Королівських ВПС віце-маршал Девід Мюррей.

"Смерть Джека особливо болісна з огляду на те, що 75-та річниця Великої втечі, 24 березня, за два тижні", – додав він.

Дивіться також:

Помер останній ас – Герой Радянського Союзу за Другу світову

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.