In memoriam. Помер літературознавець Леонід Ушкалов

25 лютого не стало харківського літературознавця, професора Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди Леоніда Ушкалова.

Про це повідомив український ПЕН-клуб у "Фейсбуці".

Леонід Ушкалов — автор академічних розвідок з історії української літератури та науково-популярних праць, серед яких "Нариси з філософії Григорія Сковороди", "З історії української літератури XVII–XVIII століть", "Есеї про українське бароко", "Моя шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання", "Що таке українська література: есеї", "Література і філософія: доба українського бароко" та ін.

 Леонід Ушкалов. Фото: FB PEN Ukraine

Саме завдяки Леоніду Ушкалову 2011 року друком з'явилося перше повне академічне видання творів Григорія Сковороди. 

Останні видання Ушкалова — "Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди" і "Шевченко від А до Я".

Ушкалов народився 5 листопада 1956 року в м. Краснопіллі, що в Сумській області. Закінчив філологічний факультет Харківського державного університету (1982), де став викладати на кафедрі української та світової літератури.

В Інституті літератури ім. Т. Шевченка НАН захистив кандидатську дисертацію "Творчість Григорія Сковороди і антична культура" (1989) і докторську дисертацію "Література українського бароко в її зв’язках із філософією" (1996).

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Незалежність №1: Коли Грушевський її оголосив, чому Винниченко сумнівався, а Єфремов був проти

У перші дні 1918 року – 9 січня за старим стилем (22 січня за новим) – в умовах військової агресії проголошено незалежну республіку Україна.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.