Шотландці знайшли найстарішу друковану таблицю Менделєєва. ФОТО

У хімічній лабораторії Університету Сент-Ендрюс у Шотландії під час прибирання знайшли найстарішу відому друковану періодичну таблицю Менделєєва.

Її датують 80-ми роками ХІХ століття, пише "Новое время" з посиланням на Gizmodo .

У 2014 році почалося прибирання складського приміщення хімічного факультету, яке розтягнулася на кілька місяців (його не прибирали, відколи відкрвся факультет у 1968 році). Серед гармидеру знайшли цілі стоси навчальних таблиць. 

Кілька років потому хімік Алан Ейткен розгорнув одну з діаграм і з'ясував, що це була стара версія періодичної таблиці під заголовком "Періодична регулярність елементів по Менделєєву" німецькою мовою. Папір був настільки старий, що розсипався в руках.

 Цю періодичну таблицю знайшли в університеті. Фото: Університет Сент-Ендрюс

"Таблиця Сент-Ендрюс була явно раннім зразком. Таблиця анотована німецькою, а зліва внизу напис - Verlag v. Lenoir & Forster, Wien - вказує на друкаря, який працював у Відні в період з 1875 по 1888 рік. Ще один напис - Lith. фон Ant. Hartinger & Sohn, Wien - визначає літографа діаграми, який помер в 1890 році. Професор Ерік Шеррі, експерт з історії періодичної таблиці, заснованої в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, датував таблицю між +1879 і 1886 роками, ґрунтуючись на представлених елементах", - йдеться в прес-релізі університету.

Свою періодичну таблицю російський хімік Дмитро Менделєєв розробив у 1869 році, а вдосконалив у 1871-му. Виявлена ​​в Сент-Ендрюс діаграма дуже схожа на переглянуту версію таблиці Менделєєва, але з важливими відмінностями.

Дослідження фінансових звітів університету показало, що тамтешній професор хімії Томас Пурді, який працював з 1884 по 1909 рік, придбав діаграму з німецького каталогу в жовтні 1888 року. Сама діаграма була виготовлена ​​у Відні в 1885 році.

З'ясувавши всі подробиці походження таблиці її відправили на реставрацію для збереження в колекції університету.


Нагадаємо, Єгипетська археологічна місія в оазі Дахла виявила дві гробниці, датовані епохою Стародавнього Риму.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.