Шотландці знайшли найстарішу друковану таблицю Менделєєва. ФОТО

У хімічній лабораторії Університету Сент-Ендрюс у Шотландії під час прибирання знайшли найстарішу відому друковану періодичну таблицю Менделєєва.

Її датують 80-ми роками ХІХ століття, пише "Новое время" з посиланням на Gizmodo .

У 2014 році почалося прибирання складського приміщення хімічного факультету, яке розтягнулася на кілька місяців (його не прибирали, відколи відкрвся факультет у 1968 році). Серед гармидеру знайшли цілі стоси навчальних таблиць. 

Кілька років потому хімік Алан Ейткен розгорнув одну з діаграм і з'ясував, що це була стара версія періодичної таблиці під заголовком "Періодична регулярність елементів по Менделєєву" німецькою мовою. Папір був настільки старий, що розсипався в руках.

 Цю періодичну таблицю знайшли в університеті. Фото: Університет Сент-Ендрюс

"Таблиця Сент-Ендрюс була явно раннім зразком. Таблиця анотована німецькою, а зліва внизу напис - Verlag v. Lenoir & Forster, Wien - вказує на друкаря, який працював у Відні в період з 1875 по 1888 рік. Ще один напис - Lith. фон Ant. Hartinger & Sohn, Wien - визначає літографа діаграми, який помер в 1890 році. Професор Ерік Шеррі, експерт з історії періодичної таблиці, заснованої в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, датував таблицю між +1879 і 1886 роками, ґрунтуючись на представлених елементах", - йдеться в прес-релізі університету.

Свою періодичну таблицю російський хімік Дмитро Менделєєв розробив у 1869 році, а вдосконалив у 1871-му. Виявлена ​​в Сент-Ендрюс діаграма дуже схожа на переглянуту версію таблиці Менделєєва, але з важливими відмінностями.

Дослідження фінансових звітів університету показало, що тамтешній професор хімії Томас Пурді, який працював з 1884 по 1909 рік, придбав діаграму з німецького каталогу в жовтні 1888 року. Сама діаграма була виготовлена ​​у Відні в 1885 році.

З'ясувавши всі подробиці походження таблиці її відправили на реставрацію для збереження в колекції університету.


Нагадаємо, Єгипетська археологічна місія в оазі Дахла виявила дві гробниці, датовані епохою Стародавнього Риму.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.