In memoriam. Помер 41-й президент США Джордж Буш-старший

Помер 41-й президент Сполучених Штатів Америки Джордж Буш-старший. Політик, що прожив 94 роки, упокоївся в п’ятницю, 30 листопада.

Про це повідомив його син Джордж Вокер Буш, передає Бі-Бі-Сі. Буш-старший помер о 22:10 за місцевим часом у м. Х’юстоні, штат Техас.

Джордж Буш перебував на посаді президента США з 20 січня 1989 року по 20 січня 1993-го. На час його правління припали закнічення "холодної війни", розпад Радянського Союзу та війна в Перській затоці.

В Україні 41-й американський президент відзначився тим, що під час відвідин Києва 1 серпня 1991 року з трибуни Верховної Ради УРСР він закликав українських політиків підтримувати Горбачова, підписати новий союзний договір та виступив проти підтримки "суїцидального націоналізму, заснованого на етнічній ненависті".

Джордж Буш виступає у Верховній Раді СРСР. Фото: Укрінформ

У цій же промові Буш-старший порівняв республіки СРСР з американськими штатами, наголосивши, що вони теж не мають права виходу з федерації.

Спічрайтером цієї промови була відомий нині політик Кондоліза Райс. Згодом американські ЗМІ назвуть цей виступ "одною з найгірших, що коли-небудь була виголошена американським посадовцем". Промова, що стала символом політичної короткозорості, одержала іронічну назву "Котлета по-київськи".

Проте 25 грудня 1991 року Сполучені Штати визнали незалежність України.

Джордж Герберт Вокер Буш народився 12 червня 1924 р. в м. Мілтон, штат Массачусетс. Навчався в Академії Філліпса. Під час Другої світової війни служив у морській авіації у званні лейтенанта, брав участь у бойових діях на Тихому океані.

Проявив особисту мужність, відзначений нагородами. У ході одного з бойових вильотів його бомбардувальник збили над океаном.

Після демобілізації Буш закінчив Єльський університет за фахом економіста. Займався бізнесом, у 1953 році заснував фірму Zapata Offshor Company.

Активною політичною діяльністю почав займатися з 1958 року, в 1960-х очолював Республіканську партію в Техасі.

У 1966—70 роках Буша двічі обирали  членом палати представників Конгресу США. Президент Річард Ніксон призначив його постійним представником США при ООН у ранзі члена кабінету..

Протягом 1974—1975 років Буш очолював місію зв’язку США в Пекіні (Китай), а в в 1975—1977 роках був директором Центрального розвідувального управління.

8 листопада 1988 року Джорджа Буша обрали 41-м президентом США.

Фото: achievement.org

З перемогою Рональда Рейгана на президентських виборах у 1981 році Буш став віце-президентом США. На цій посаді проявив себе надзвичайно компетентним спеціалістом у сфері зовнішньої політики.

Після свого президентства Джордж Буш-старший пішов на пенсію, проте продожував займатися громадсько-політичною роботою.

Останні роки свого життя він хворів на хворобу Паркінсона. З 2012 року пересувався на візку.

Як повідомлялося, у квітні цього року померла дружина Дж. Г. В. Буша Барбара.

Що КГБ УРСР зібрав на подружжя Бушів читайте в матеріалі:

Енергійний, працездатний і терплячий. Профайл Джорджа Буша Старшого в КГБ

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.