У Помпеях знайшли еротичну фреску з ілюстрацією античного міфу. ФОТО

Археологи знайшли на розкопках у Помпеях еротичну фреску, на якій зображено Леду та лебедя з давньогрецького міфу, який надихав митців впродовж багатьох століть.

Знайдений витвір ймовірно прикрашав спальню заможного будинку біля центру стародавнього міста, повідомляє українська служба Бі-Бі-Сі.

Місто Помпеї поховав вулканічний попіл після виверження Везувія в I ст. н. е.

 Знайдену фреску планують виставити в музеї. Фото: EPA

Міф розповідає про те, як Зевс перетворився на лебедя і зґвалтував Леду, царицю Спарти. Згідно з класичною міфологією, це призвело до значних наслідків.

 Археолог обережно очищує фреску від вулканічної породи. Фото: EPA

Після статевого акту Леди з лебедем, а потім з її чоловіком царем Тіндареєм, з'явилося два яйця: з них вийшли Єлена, Клітемнестра та близнюки Кастор і Полідевк.

Зваблення Леди лебедем було популярним сюжетом для художників епохи Відродження в Італії у XVI столітті. Цей міф надихав Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Тінторетто та інших митців.

Оригінальні роботи Леонардо та Мікеланджело втрачено, але їхні копії зберігаються в музеях.

 Фреска розміщувалася біля входу до вілли на одній з головних вулиць Помпеїв. Фото: EPA

Міфу про Леду та лебедя також присвятив вірш відомий ірландський поет Вільям Батлер Єйтс.

Нещодавно поблизу фрески з Ледою знайшли еротичну фреску, на якій зображений римський бог родючості Пріап. На малюнку він зважує свій пеніс на вагах.

Проте ця робота збереглася в гіршому стані, ніж зображення Леди.

 Ось так Леду та лебедя зображував італійський митець епохи Відродження Тінторетто. Фото: GETTY IMAGES

За легендою, донька Леди Єлена одружилася з царем Спарти Менелаєм. Коли її викрав син троянского царя Парис, почалася Троянська війна.

 Копія картини Леонардо да Вінчі, на якій зображено Леду та лебедя. Фото: GETTY IMAGES

У Єлени було безліч шанувальників, її вважали найкрасивішою жінкою у Греції.

Ця копія роботи Мікеланджело виставлена в італійському музеї. Фото: GETTY IMAGES 

Легенда про Клітемнестру також надихала митців впродовж багатьох століть. Згідно з міфом, вона вбила царя Мікен Агамнемнона, брата Менелая.

Зевс став римським богом Юпітером, і в Помпеях нерідко знаходять мистецькі роботи з зображенням давньогрецьких міфів.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!