У Польщі заперечили звинувачення УІНП у помилках при дослідженні у Грушовичах
Голова Інституту національної пам’яті Польщі Ярослав Шарек заявив, що для нього є незрозумілими звинувачення української сторони щодо помилок під час дослідження у Грушовичах на місці демонтованого пам’ятника УПА.
Про це повідомляє Європейська правда із посиланням на Niezalezna.pl
Фото Ольги Соляр |
Шарек у такий спосіб прокоментував лист голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, який закидає польським спеціалістам помилки під час дослідження у Грушовичах. На його думку, польський ІНП обмежив місце дослідження і тому не міг знайти останки вояків УПА.
"Ми справді виявили добру волю, запросили українську сторону. Вони були свідками всього, що робилося у Грушовичах. По закінченні робіт вони дякували нам за те, що ми зробили і що розв’язали певну проблему. З’ясувалося, що там немає останків членів УПА і була згода. На жаль, ця згода тривала лише кілька десятків годин" - сказав Шарек.
"Висловлені тепер звинувачення для нас є повністю незрозумілими" - додав голова польського ІНП.
Нагадуємо, що 26 квітня 2017 року на цвинтарі у селі Грушовичі представники правих польських організацій зруйнували монумент воякам Української Повстанської Армії. Польська сторона пояснила це як "демонтаж незаконного пам’ятника УПА", який простояв 23 роки. Руйнування постфактум легалізували заяви Міністерства культури та Інституту національної пам’яті Польщі.
Руйнування братської могили вояків УПА в Грушовичах є 15-м за чергою актом наруги над місцями пам’яті українського народу на території Республіки Польща, вчиненим від 2014 року. Цей монумент серед тих, які вимагає відновити українська сторона. Обов’язковою передумовою поновлення пошукових робіт польських науковців на території України, які заблоковані з весни минулого року, є відновленням місць пам’яті.
Аби довести відсутність поховань під зруйнованим пам’ятником у Грушовичах, Польський інститут національної пам’яті у травні цього року ініціював розкопки. Україна скерувала до Польщі групу з 5 спостерігачів. У результаті розкопок все ж виявлено поховання, а отже — пам’ятник не був символічним.
11 червня польська сторона передала Україні звіт про дослідження на грушовциькому цвинтарі.
Читайте також:
Хто похований в Грушовичах? Лікар зі Сорбонни та інші борці з тоталітаризмом
Шеремета: пам’ятник УПА у Грушовичах має бути відновлений
Перші знахідки на місці пам’ятника у Грушовичах. ФОТО
Рeзультати другого дня досліджeнь в Грушовичах. ФОТО
Рeзультати третього дня досліджeнь в Грушовичах. ФОТО
Польські націоналісти знищили пам'ятник воякам УПА та здійснили наругу над гербом України
105 нелегальних польських пам'ятників в Україні. Їх легалізацію зірвав інцидент в Грушовичах
Інститут нацпам'яті опублікував заяву з приводу руйнування українських могил у Польщі
Польща стверджує, що демонтаж пам'ятника в Грушовичах був законним
Польський інститут нацпам’яті не хоче говорити з УІНП про інцидент в Грушовичах
Порошенко і Дуда обговорили інцидент у Грушовичах
МЗС України обурене провокацією в Грушовичах