У Києві презентували фільм про опір окупаційним силам у Чехословаччині
50 років тому, у 1968 році у Чехословаччину вторглися понад 300 тисяч військових з СРСР та інших держав Варшавського пакту. Радянський Союз таким чином зупинив демократизацію Чехословаччини, яка увійшла в історію як «Празька весна». 17 вересня 2018 року в Києві відбувся прем’єрний показ документального фільму "Vesna68" - про опір, який чинили активісти окупаційним силам.
Про це повідомляє Український інститут національної пам’яті.
![]() |
"Напередодні 50-х роковин вторгнення, коли в Чехії комуністичний лідер заявив в інтерв'ю британській газеті про те, що українці були основною частиною армії вторгнення. Також він говорив про те, що члени політбюро на чолі з Брежнєвим були українцями і що Україна несе відповідальність за те, що сталося", - сказала на початку презентації документального фільму директор української служби Радіо Свобода Мар’яна Драч.
![]() |
Фото: УІНП |
За словами Голови Українського інституту національної пам'яті Володимира В’ятровича такі "звинувачення" в бік України та українців викликають подив, особливо і тому що і самі українці "зазнали окупації починаючи з падіння Української Революції 1917-1921 років".
![]() |
Фото: УІНП
|
Він також наголосив, що опір, який чинили активісти під час окупації дав в перспективі результат – окупаційна влада зазнала поразки. В цьому Чехословаччині допомогли акції солідарності яких тепер потребує Україна.
"Відеоряд у фільмі викликає досить близькі аналогії. Ми бачимо людей, які протестують зі своїми прапорами, які кидають пляшки з запалювальною сумішшю, ми бачимо як палають автобуси, автомобілі, закривавлений прапор, молодих хлопців, вбитих і закритих прапорами.
Не важко провести аналогії на події, які п’ять років тому відбувалися в Україні. Дуже важливо щоб ми розуміли близькість і єдність цих подій, тому що зараз Україна так само потребує акцій солідарності, потребує підтримки, яку в 1968 році потребувала Прага, Чехословаччина. В той час здавалося що відбувалися начебто безнадійні процеси, проте вони дали результат. Пізніше імперія зазнала поразки", - поділився своїми враженнями від перегляду фільму Володимир В’ятрович.
"В той час, коли зникла Чехословаччина, бо вона влилася в соціальну демократію, в Чехії включили в соціальну демократію комуністів і вони проіснували до сьогодні. Вони нічого не змінили ні в своїх манерах, ні в своїх звичках пересмикувати правду, коли їм це вигідно.
Їхньою головною ціллю є відбілювання російської імперської політики. Вони здатні розповісти, що Іван Грозний був великим гуманістом свого часу", - пояснив присутній на презентації фільму міжнародний оглядач Російської редакції Радіо Свобода Юхим Фіштейн.
![]() |
Завдяки відкриттю архівів КГБ світ може дізнатися про те, що українці чинили опір під час окупаційних подій 1968 року. Це нова інформація і для самих українців.
За словами Володимира В’ятровича, наразі дослідники вже мають інформацію про десятки українців, які були засуджені через підтримку Празької весни 1968 року, один з яких герой фільму "Vesna68" Зорян Попадюк.
В розсекречених архівах зберігається інформація і про Василя Макуха, який до самоспалення в 1968 році вже був політв'язнем і був засуджений як воїн Української повстанської армії.
Довідково. Документальний фільм "Vesna68" – це унікальна історія двох українців, які опинились по різні боки вторгнення країн Варшавського договору до Чехословаччини 1968 року.
Дисидент, який за свою антирадянську діяльність відбув у тюрмах та засланні 14 років. І колишній радянський танкіст, який брав участь в інтервенції. Уроки історії, висновки та паралелі із сьогоденням через 50 років після "Празької весни".
Нагадуємо, що на Майдані Незалежності в Києві 13 вересня 2018 року відкрилася виставка "За вашу і нашу свободу 1968-2018 рр" яка розповідає про протести проти окупації Чехословаччини в 1968 році як складову боротьби за свободу в комуністичних країнах Європи.
Дивіться також:
1968: Окупація Чехословаччини країнами Варшавського договору. ВІДЕО
Празька весна 1968 року у документах КҐБ
Листи з Праги. 1968 рік у матеріалах КГБ
1969: хокеїсти збірної ЧССР мстяться радянським колегам. ВІДЕО
1968 рік. Вторгнення радянських військ у Чехословаччину. ФОТО
Вацлав Гавел: "Сила безсилих. Як перемогти пост-тоталітарну державу"
Смолоскипи свободи. Самоспалення як форма протесту
Естрада і політика. Дві історії поп-зірок 1968 року. ФОТО
"Сила безсилих". Вацлав Гавел про спротив радянському режиму
Інші матеріали за темою "Чехословаччина"