АНОНС: У Львівській ОДА відкриють виставку про Василя Вишиваного

17 серпня в будівлі Львівської облдержадміністрації покажуть виставку до 70-х роковин загибелі в катівні МВС Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена (він же Василь Вишиваний) — полковника Армії УНР, українського дипломата й поета.

Австрійський ерцгерцог Вільгельм Габсбург служив у Легіоні УСС, прихильно ставився до українців та писав українські вірші. У лавах УСС він брав участь у боях проти Російської імператорської армії під час Першої світової війни, воював проти більшовицької червоної гвардії під час наступу австро-німецьких військ на території УНР, згідно з Берестейською угодою 1918 року.

 

Завдяки тому, що Василь Вишиваний перекинув бригаду УСС із Чернівців до Львова, українцям удалося зідйснити Листопадовий зрив - захоплення влади в місті та проголосити ЗУНР. У 1919 році — в Армії УНР, з вересня — керівник відділу закордонних зв'язків Генерального штабу Армії УНР. З березня 1920 року — в еміграції. Проживав у Відні (Австрія), займався бізнесом.

У 1947 році Вільгельма Габсурга заарештував СМЕРШ і вивіз до Києва. Помер ерцгерцог у Лук'янівській в'язниці 18 серпня 1948 року.

17 серпня 2018 року, 15.00

Місце: будівля Львівської ОДА, 2 поверх (Львів, вул. Винниченка, 18).

Вхід вільний.

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.