У Франції знайдено найдавніше свідчення хірургічної ветеринарної операції

Під час розкопок неолітичного поселення Шам-Дюран, яке розміщене за 40 кілометрів від узбережжя Атлантичного океану, ще в 1975-85 роках було знайдено череп корови з отвором, якому в той час не надали значення.

Про це повідомляє Explorer.life

Фото: Explorer.life 

Сучасне дослідження, проведене палеобіологом Фернандо Раміресом Россі та медичним антропологом Аленом Фроменом, дозволяє стверджувати, що отвір є наслідком хірургічного втручання.

Навколо отвору помітно сліди, нанесені інструментами, аналогічні тим, що неодноразово виявляли на людських черепах зі слідами подібних операцій. Кістку дряпали, свердлили та різали, намагаючись не зачепити мозок.

Причини, що змусили давніх людей вдатися до цієї складної процедури, остаточно не визначено. Крім того, не виявлено слідів загоєння рани, що може свідчити про те, що корова не пережила операцію.

Досліджене укріплене поселення існувало між 3400 – 3000 роками до Р.Х. Основою господарства було розведення корів, які становили понад половину стада, а також овець, кіз і свиней. Окрім тваринництва, його жителі займались добуванням солі та торгівлею нею.

Нагадуємо, що нещодавно археологи знайшли шулерський гральний кубик віком 600 років.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.