9 лютого 1918

АНОНС: Виставка "Берестейський мир". 100 років по тому

100 років тому Україна формально набувала статусу незалежної нейтральної держави. Так чому ж так не сталося? Чому через 100 років ті події є неначе віддзеркаленням нашого сьогодення?

9 лютого 1918 р. був укладений мирний договір між Українською Народною Республікою та державами Четверного союзу – Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією. Це був перший міжнародно-правовий акт, який визначав УНР суб’єктом міжнародного права.

 Церемонія підписання мирного договору у Брест-Литовську. Фото: Інститут історії України

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні відкривається нова виставка "Берестейським мир".

Із неї можна дізнатися, якими були умови договору, церемонія підписання, кулуарні домовленості, про що розповість співробітник музею Андрій Солонець.

Також під час відкриття буде нагода переглянути кадри хроніки підписання Берестейського миру з коментарями історика, директора Бібліотеки імені Ольжича Олександра Кучерука.

Час: 6 лютого, вівторок, 14:00

Місце: Національний музей історії України у Другій світовій війні, вул. Лаврська, 27, м. Київ

Нагадуємо, що у Музеї історії міста Києва триває виставка "Українське коло".

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.