У Києві відкрилася виставка "Велика війна поляків 1914—1918"

10 листопада, напередодні Дня незалежності Польщі, в Києві відкрилася виставка "Велика війна поляків 1914—1918".

Експозиція, приготована Музеєм історії Польщі, розповідає про долі поляків під час Першої світової війни, повідомляє сайт dzieje.pl

"Ми готуємоя до сотої річниці відновлення незалежності. Виставка, яку ми зараз відкриваємо в Києві, є, власне, урочистим початком", — розповіла Катажина Вензовська, в. о. директора Польського інституту в Києві, який привіз виставку.

Заступник посла Республіки Польща Яцек Жур зазначив, що завдяки виставці українці можуть краще пізнати історію Польщі. "Дуже важливо, щоб така виставка з’явилася в Києві, тому що треба показувати істотний фрагмент історі, бо це служить ліпшому пізнаванню поляків й українців", — зазначив він.

 

"Велику війну поляків" показують в музейній частині Софійського собору. Експозицію презентували заступник директора Музею історії Польщі Анна Пекарська і один з авторів її концепції Міхал Шукала.

"Виставка оповідає про участь поляків у Першій світовій війні і боротьбі поляків за нехалежність в арміях трьох загарбницьких держав", — розказала Пекарська.

На виставці представили також поштівки, графіки та пропагандистські плакати зі збірки Музею історії Польщі, які присвячені долі польського населення і відновленню незалежності.

Виставка діятиме до 3 грудня за адресою: Київ, національний заповідник "Софія Київська" (вул. Володимрська, 24).

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.