Уряд США розсекретив майже три тисячі документів про вбивство Кеннеді

Уряд Сполучених Штатів розсекретив 2800 документів щодо вбивства президента Джона Ф. Кеннеді в 1963 році.

Про це повідомляє "Бі-Бі-Сі".

Чинний президент Дональд Трамп заявив, що громадськість заслуговує на те, що бути "повністю поінформованою" про подію, яка перебуває в епіцентрі численних теорій змови.

Але деякі документи на вимогу державних органів залишили таємними. В одному меморандумі йдеться про те, що ФБР попереджало поліцію про погрози смертю на адресу вбивці Кеннеді Лі Харві Освальда.

"Ми негайно ж повідомили шефа поліції, і він запевнив нас, що Освальду нададуть достатній захист", — пише директор ФБР Едгар Хувер.

Колишнього морського піхотинця і самопроголошеного марксиста Освальда застрелили в підвалі департаменту поліції м. Далласа через два дні після загибелі президента Кеннеді.

 "У справі Освальда немає більше нічого, крім того, що він мертвий. Минулої ночі ми отримали в далласький офіс дзвінок від чоловіка, який спокійним голосом повідомив, що він є членом комітету, організованого для вбивства Освальда. Ми негайно ж поінформували шефа поліції, і він нас запевнив, що Освальду нададуть достатній захист. Цього ранку ми зателефонували шефові поліції знову із застереженням про імовірність якогось замаху на Освальда. І знову ж, він нас запевнив, що тому нанадуть відповідний захист. Однак, цього не зробили". Джерело: Директор ФБР Дж. Едгар Хувер, 24 листопада 1963 року.  

По мірі ретельного вивчення та аналізу документі з’являються інші знахідки, як от: меморандум ЦРУ, в якому є припущення, що Освальд спілкувався з офіцером КГБ в радянському посольстві в Мехіко. Цей офіцер, за даними меморандуму, працвав у відділі, "відповідальному за саботаж і ліквідації".

Інший меморандум розповідає про те, як британська місцева газета "Кембридж Ньюс" отрмиала аноімний дзвінок про "певні великі новини" в США за кілька годин до вбивства.

Президента Кеннеді застрелили 22 листопада 1963 року під час поїздки вулицями Далласа у відкритому лімузині. У звіті комісії Воррена, опублікованому в вересні 1964 року, йшлося про те, що Лі Харві Освальд зробив летальні постріли з будівлі книгосховища Техаської школи.

 Президент і перша леді менше, ніж за годину до вбивства. Фото: Reuters.

"Не було доказів, що або Лі Харві Освальд, або Джек Рабі були частиною якої-небудь змови, внутрішньої чи закордонної", — зробила висновок комісія.

Закон, ухвалений Конгресом США 1992 року, зобов’язував повністю втаємничити від громадськості всі документи, які стосувалися вбивтсва Кеннеді, а це — біля 5 мільйонів сторінок — строком на 25 років. Кінцевий термін сплив минулого четверга. Понад  90% документів на той час уже були в загальному доступі.

У меморандумі, який наказує керівникам міністерств розсекретити документи, Трамп повідомляв, що американська громадськість заслуговує на те, щоб бути "повністю поінформованою про всі аспекти цієї поворотної події".

"Відповідно, я наказую сьогодні підняти завісу", — писав президент.

Деякі цензуровані документи підлягають дальшому перегляду протягом шестимісячного строку, але є імовірність, що ті папери можуть залишитися секретними навіть після 26 квітня наступного року.

Президент, за словами посадовців Білого дому, не хотів погоджуватися з вимогою служби залишити наявні документи.

"Сьогодні в мене немає вибору окрім, як радше прийняти ті цензурні обмеження, ніж допустити потенційно незворотну шкоду для безпеки нашої нації", — додав Трамп у своєму меморандумі.

Документи опубліковані на веб-сайті Національного архіву США

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.