У Швейцарії відкрили пам'ятник Тадеушу Костюшку. ФОТО, ВІДЕО

21 жовтня у швейцарському м. Золотурні урочисто відкрили пам’ятник Тадеушу Костюшку.

Саме в цьому місті помер національний герой Польщі, Білорусі та США. На відкритті були присутні дипломати Білорусі, Польщі та Литви, директор садиби-музею Костюшка в Косові Іваневицького р-ну Білорусі Наталія Сушко, передає білоруська служба Радіо "Свобода".

Польський консул зачитав звернення від посла Якуба Кумаха по-білоруськи.

 

Посол дякував білорусам за подарований місту Золотурну пам’ятник Костюшкові. "Хотів би висловити надію, що це пам’ятник буде в майбутньому об’єднувати поляків,білорусів та інші народи-нащадки Речі Посполитої", — ішлося у зверненні.

Посол також підкреслив, що Польща з великою симпатією ставиться до повернення Тадеуша Костюшка в пантеон національних героїв Білорусі. "Нехай у майбутньому пам’ятає це ім’я кожен тиран, який би хотів поставити під сумнів незалежність і суверенітет кожної з наших країн", — наголосив пан Кумах.

Разом із пам’ятником установили також і меморіальну дошку з написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817. Від білоруського об’єднання у Швейцарії. 2017 рік" білоруською та німецькою мовами.

Таке формулювання стало результатом компромісу після конфлікту швейцарських білорусів та польського посла Якуба Кумаха. Польському дипломатові не сподобався напис на дошці "Сину Білорусі від вдячних співвітчизників". Також він пропонував обмежитися лише німецькомовним написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817".

Пам'ятник Костюшку в майстерні. Фото: nn.by

Білоруси наполягали, щоб на дошці обов’язково має бути згаданий фундатор пам’ятника, а сам текст продубльований білоруською. У назві організації-фундатора (Об’єднання білорусів Швейцарії) мало бути написано "Belarussische", а не "Weissrussische".

"Без допомоги громадських організацій,  фізичних осіб, їх листів і скарг це було б неможливо. А після того, як про скандал почали широко писати ЗМІ, втрутилося й МЗС Білорусі", — розповів голова Об’єднання білорусів Швейцарії Олександр Сапега у коментарі Радіо "Свобода".

 

Вирішити конфліктне питання допоміг керівник білоруської дипломатичної місії у Швейцарії Павло Мацукевич. Він організував зустріч діячів Об’єднання білорусів Швейцарії з мером Золотурну Куртом Флюри.

Сам пам’ятник установили ще 17 жовтня 2017 року. Загалом виготовлення та спорудження монумента обійшлося в 7 тис. євро. Третину суми покрив спонсор, знайдений завдяки Посольству Білорусі в Берні.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.