На Чернігівщині знайшли давньоруський курган і городище Х сторіччя. ФОТО

Під час розкопок у селищі Морівськ Козелецького району Чернігівщини археологи натрапили на давньоруський курган та городище Х сторіччя.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив старший викладач кафедри історії та археології України Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка В'ячеслав Скороход, передає Insider.
Фото: В'ячеслав Скороход
У ХVIII - ХІХ ст. на Дитинці стояла дерев'яна церква Святого Миколая, навколо якої сформувався цвинтар. Отримані матеріали ХІІ - ХVII ст. В одній із садиб експедицією сфотографованого курган давньоруського часу, що зберігся до наших днів.

Вчений повідомив, що у квітні - травні цього року було обстежено і прошурфовано с. Морівськ (літописний Моровійськ) та його околиці. Роботи велися на дитинці та посадах давньоруського міста ХІІ ст., що у ХVI - XVII ст. було фортецею на кордоні "московського царства" і Речі Посполитої.

Фото: В'ячеслав Скороход

"Сенсаційним відкриттям стала знахідка городища Х ст. у південній частині селища. Експедицією був закладений шурф, що потрапив у тіло валу, та зібраний підйомний матеріал. Нововиявлене городище було попередником літописного Моровійська, що у ХІІ ст. був перенесений на північний мис в результаті зміни русла р. Десни", - зазначив Скороход.

Також на околицях Седнева експедиція працювала на поселенні Орешня 2 та в ур. Трифонівщина, де другий рік поспіль досліджується городище ХІV - ХV ст. За результатами розкопок виявлено, що городище було збудовано на місті поселення Х ст. і слугувало схованкою.

В розкопі було виявлено залишки згорілих дерев'яних конструкцій, численні фрагменти кераміки та печини, кісток тварин, індивідуальні знахідки. Серед знахідок можна виділити ординську та литовську монети ХV ст., залізні пластини від ординського панцира, кольчужне кільце, арбалетний болт, ремінні та підпружні пряжки, уламки прикрас тощо.

На поселенні Орешня 2 було досліджено ділянку господарського двору Х ст. із трьома зерновими ямами. 

Фото: В'ячеслав Скороход

Крім того на садибі І.Маземи в ур. Гончарівка виявлено фрагмент фундаменту, раніше невідомої споруди ХVІІ ст. Неподалік Гончарівки, на терасі р. Сейм виявлено житлову споруду початку ХVIII ст., що загинула у пожежі. 

Були проведені дослідження на терасі в ур. Горбанівка, де окрім культурних шарів козацької доби, було виявлено поселення VIII ст. волинцівської археологічної культури.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.