Документи дисидентів з психлікарні Дніпра передадуть в ІНП – Супрун

Історії хвороб дисидентів і заручників КДБ, які зберігалися у дніпропетровській психіатричній лікарні, МОЗ передасть в Інститут національної пам’яті.

 

Про це заявила виконувач обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, повідомляє Радіо Свобода.

За її словами, це вимушений крок, оскільки приміщення лікарні перебуває в "жахливому" стані. Водночас, додала Супрун, інші документи тимчасово зберігатимуться в Міністерстві охорони здоров’я.

"Ті документи, які мають значення, що стосуються або дисидентів, або тих, хто заарештований КДБ або МВС, – ці архіви ми передамо в Інститут національної пам’яті", – сказала вона.

Раніше радянський політв’язень, лікар-психіатр Семен Глузман висловив занепокоєння щодо долі унікальних документів дисидентів і в’язнів радянської системи, які до цього часу не були систематизовані. За його припущенням, йдеться про щонайменше 700 файлів щодо силою запроторених до психіатричної лікарні дисидентів, зокрема, Леоніда Плюща.

Як повідомлялось, комісія Міністерства охорони здоров’я під час перевірки психіатричної лікарні із суворим наглядом у м. Дніпрі знайшла архів медичних карток часів радянської "каральної психіатрії".

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.