Спецпроект

Колишнього нациста родом з України позбавили громадянства вже вчетверте

Канада вчетверте позбавила громадянства 93-річного колишнього службовця нацистської айнзацкоманди Гельмута Оберлендера. Той обіцяє знову подати апеляцію.

Про це повідомляє видання Times of Israel.

Минулого тижня Канада позбавила громадянства колишнього забудовника, а нині пенсіонера Гельмута Оберлендера, якого звинувачували в приховуванні свого нацистського минулого під час набуття громадянства в 1960 році.

Уряд анульовував громадянство Оберлендера у 2001, 2007 і 2012 роках, однак змушений був скасувати власні рішення після апеляції адвокатів Оберлендера.  

Гельмут Оберлендер у часи служби в айнзацкоманді 10а. Фото: timesofisrael.com

Його, народженого в Україні, примусово мобілізували як перекладача для айнзацкоманди 10а, мобільного карального підрозділу, який стратив тисячі євреїв у колишньому Радянському Союзі. Оберлендер послідовно стерджував, що він ніколи нікого не вбивав.

"Ми із вдячністю аплодуємо канадському урядові за чергове позбавлення Оберлендера громадянства, — сказав генеральний директор Центру ізраїльсько-єврейських справ в Оттаві Шимон Коффлер Фогель, — юридичні факти у цій справі незаперечні: Оберлендер був членом варварського нацистського підрозділу, який убив понад 90 тис. євреїв під час Голокосту".

"Для таких огодних злочинів немає строку давності", — додав він.

Успішне оскарження Оберлендером та іншими звинуваченими колишніми нацистами в Канаді викликали хвилю закидів з боку єврейських кіл, що канадський уряд робить недостатньо для того, щоб притягти ймовірних колишніх нацистських воєнних злочинців до правосуддя. 

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.