АНОНС: Ушанування 110-річчя Романа Шухевича в Історичному музеї. РОЗКЛАД ЗАХОДІВ

30 червня виповнюється 110 років від народження головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Цього дня й до 2 липня в Національному музеї історії України відбудеться низка заходів, які допоможуть усім краще зрозуміти цю непересічну особистість української історії.

У п`ятницю, 30 червня, в музеї відкривається до огляду виставка "Сила Волі", що присвячена чотирьом видатним провідникам українського національного визвольного руху ХХ ст., серед яких і Роман Шухевич. 

Презентація виставки спільно із Центром досліджень визвольного руху відбудеться у суботу, 1 липня, о 13.00.

Вхід на презентацію виставки вільний.

 

1 липня, субота, 

13.15, Лекція доктора гуманітарних наук, наукового співробітника Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху Олесі Ісаюк "Людська історія Романа Шухевича: що ви хотіли знати, та не знали, кого спитати".

14.00, Лекція Лесі Онишко, кандидата історичних наук, дослідниці історії українського національно-визвольного руху "Роман Шухевич та його зв'язкові"

Мова піде про роль у житті та смерті Романа Шухевича його зв’язкових Катерини Зарицької, Галини Дидик, Дарії Гусяк і Ольги Ільків, які налагоджували функціонування інформаційної служби, стежили за виконанням директив командира, виконували менеджерські функції, забезпечували головнокомандувача УПА надійними місцями постою.

16.00, Лекція Володимира Бірчака, історика, наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху "Несподіваний Шухевич: рекламіст, бізнесмен, спортсмен, музикант".

Роман Шухевич походив із відомої родини, його дядько Степан був відомим адвокатом, сам Шухевич навчався в Данцигу і Львові на інженера, а також заочно в консерваторії.

Майбутній головнокомандувач УПА мав доволі прибутковий рекламний бізнес, був одружений зі справжньою красунею. Він міг спокійно жити й ні про що не хвилюватися, натомість обрав шлях визвольної боротьби, підпілля, жертовності.

Неділя, 2 липня, 14.00 

Лекція історика Ігоря Бігуна, наукового співробітника Центру досліджень визвольного руху "Роман Шухевич - військовик, який зробив себе сам"

Ігор Бігун розкаже про перші кроки у військовій справі Романа Шухевича, його політичний та військовий вишкіл, бойове хрещення у боротьбі за Карпатську Україну, утворення батальйону "Нахтігаль" та легендарної УПА.

Вхід до музею - 30 грн.

Додаткова інформація за телефоном (044) 278-48-64.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.