ЦРУ розсекретило майже мільйон історичних документів. Чимало є про Україну

Центральне розвідувальне управління США виклало в загальний доступ на своєму сайті 775 тисяч документів про свою діяльність у минулому. Разом вони складають 13 млн сторінок.

Про це інформує українська служба Бі-Бі-Сі. В електронному архіві можна знайти відомості про діяльність ЦРУ в часи "холодної війни", зокрема в Корейській та В’єтнамській війнах.

Крім того, є дані про дослідження питання прибульців та телепатії. Загалом, розсекречені справи – це розвідувальна інформація військово-політичного характеру та наукові дослідження.

Чимало місця в архіві присвячено Українській РСР. Побіжний огляд документів складає враження, що ЦРУ-шників цікавила інформація військового характеру (укріплення, заводи, лінії комунікацій), політична ситуація й особливості життя місцевого населення.

Так, є різні доповідні та аналітичні записки з питань українського націоналізму, діяльності ОУН, УПА та УГВР, національних меншин, донесення про голод 1946—1947 років в Україні та виправно-трудові табори в УРСР та за її межами, останні наукові здобутки Академії наук тощо.

Повідомлення ЦРУ про голод 1946-1947 років в Україні .

Усі документи, що стосуються України можна переглянути в архіві ЦРУ за ключовим словом "Ukraine".

"Цікаво, що ЦРУ у своїх повідомленнях чітко вказувало, що українські націоналісти ніколи не поділяли антисемітської політики нацистів, а у 1941 році намагалися лише за допомогою Німеччини відновити незалежність України", — прокоментував появу онлайн-архіву історик Володимир Бірчак, який уже встиг ознайомитися із файлами, які стосуються українського визвольного руху.

 Карта України в одному з файлів ЦРУ 1957 року



Найзагадковіші файли стосуються програми "Stargate", яка займалася вивченням екстрасенсорних здібностей.

Потрапили у відкритий доступ усі ці документи непросто. Хоча ще в 1995 році їх розсекретив президент Білл Клінтон, доступ до них був ускладнений.

З 2000 року отримати доступ до цього архіву (CREST - CIA Records Search Tool) можна було тільки з чотирьох комп'ютерів в Національному архіві в штаті Мериленд у певні години.

Організація "MuckRock", яка допомагає всім охочим  отримувати інформацію в уряду США на підставі "Закону про свободу інформації", подала до суду на ЦРУ в червні 2014 року.

Повідомлення ЦРУ про зміщення Леоніда Мельникова з посади Першого секретаря ЦК КПУ

"MuckRock" обґрунтувала позов тим, що база даних фактично недоступна.Те, що складна процедура доступу є перешкодою для багатьох дослідників, визнало й саме ЦРУ.

Спочатку в розвідувальному управлінні повідомили, що їм знадобиться цілих 28 років, щоб викласти всі документи в Інтернет. Правда, в 2015 році термін скоротили до шести років.

У 2016 році творець проекту з розкриття інформації "Glomar Disclosure" Майкл Бест вирішив зібрати гроші на проект з оцифрування бази CREST за схемою краудфандингу. Після цього в ЦРУ погодилися прискорити процес.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.

Випускник Лубенської гімназії, видатний правник УНР: до 160-річчя Сергія Шелухіна

6 жовтня минула 160-та річниця з дня народження Сергія Шелухіна – соратника Симона Петлюри, Генерального судді УНР, міністра судових справ УНР, юриста-правника, Генерального прокурора у добу Центральної Ради, письменника, історика та дипломата, учасника п'яти наукових товариств, обстоювача автокефального статусу Православної Церкви України, громадського і політичного діяча.

До питання правового статусу Східної Галичини у 1918-1939 роках

Встановлення Польщею контролю над територією Східної Галичини у період після листопада 1918 року відбулося внаслідок здійснення Польщею агресії проти ЗУНР, окупації та подальшої анексії Східної Галичини.

Закордонне представництво УГВР. "Америка нам допоможе!"

Після того, як органи нквс урср у 1944 році отримали інформацію про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) і захопили протоколи установчих зборів цього повстанського тимчасового парламенту або уряду воюючої України, перед ними постало завдання знайти всіх його активних діячів. Але пошуки на українських теренах виявилися марними.