Спецпроект

Польща й Україна домовились про випуск документального збірника про ОУН на Закерзонні

У 2017 році Польща й Україна видадуть збірник документів комуністичних спецслужб про діяльність ОУН на території Польщі

Про це заявив у вівторок заступник начальника відділення Архіву польського Інституту національної пам'яті в Лодзі Єжи Беднарек під час засідання круглого столу на тему "Польща та Україна в архівах комуністичних спецслужб. 20 років діяльності спільної робочої групи" в Укрінформі

У центрі уваги дискусії були підсумки та плани видання документальної серії "Польща та Україна у 30-40 роках XX сторіччя". Станом на 2016 рік вийшло 8 збірників документів з польських та українських архівів.

"Зараз ми працюємо над 9 томом спільного видання, який буде присвячено діяльності польських і радянських спецслужб щодо керівництва Організації українських націоналістів у 1944-50-му роках на території Польщі. Згідно з нашими домовленостями, яких ми сьогодні досягли, цей том буде опубліковано в середині наступного року", - сказав Беднарек.

Мажена Крук, в.о. директора Архіву Інституту національної пам'яті, повідомила, що у спільних планах на наступні 2 роки також видання 10 тому в 2018 році.

"Хотілося б звернути увагу і на більш пізні періоди - 50-ті і 60-ті роки", - сказала вона.

Вона також висловила сподівання, що вдасться зберегти високі темпи в роботі, адже завдяки декомунізаційному законодавству в Україні зараз уже немає жодних перешкод для співробітництва.

"Це стосується і розсекречених документів, і часових рамок, коли ми можемо цим займатися", - уточнила Мажена Крук

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.