Російські науковці звинуватили міністра культури РФ у міфотворчості та лженауці

Члени Російської академії наук заявили вимогу позбавити міністра культури Росії Володимира Мединського наукового ступеня доктора історичних наук. Учені звинувачують Мединського в тому, що він «підміняє історичні факти псевдонауковими міфами».

Про це пише російське видання "Коммерстантъ", якому передали своє звернення  "Про методи наукового дослідження й дисертації В. Р. Мединського" самі автори. Ініціатори заяви — 24 члени "Клубу 1 липня", неформального об’єднання членів і членів-кореспондентів Російської академії наук, які не згодні з останніми реформами РАН.

Учених мужів обурює те, що міністр культури "критерієм істинності та достовірності історичної праці оголошує відповідність "інтересам Росії", право на визначення яких він присвоює собі.

"Презирство до історичних фактів і готовність замінити їх міфами, якщо вони не відповідають його власному уявленню про національні інтереси, В. Р. Мединський неодноразово і відкрито проголошував своїм принципом і в публічних виступах, у тому числі й останнім часом […] Метою науки є пошук істини, і спроби замінити її міфами, з яких би міркувань це не робилося, підривають основи наукового погляду на світ", — говориться у зверненні.

У квітні 2016 року історики В’ячеслав Козляков і Костянтин Єрусалимський та експерт "Диссернету" Іван Бабицький подали заяву з вимогою анулювати докторський ступінь Володимира Мединського, присуджений за дисертацію "Проблеми об’єктивності у висвітленні російської історії другої половини XV—XVII століть".

На їхню думку робота Мединського ненаукова та "місцями абсурдна". Через перепони Вищої атестаційної комісії нову дисертаційну раду, яка мала би розглянути скаргу, до сих пір не скликано.

"Ми вважаємо, що вирішення питання щодо дисертації повинне повністю відноситися до компетенції науковців, і жоден адміністративний тиск тут неприпустимий, — йдеться у зверненні "Клубу 1 липня", — Безпрецедентне втручання ВАК у професіональну експертизу дисертації дискредитує всю систему наукової атестації в Росії".

Закінчується лист вимогами відставки керівництва ВАК і перепідпорядкування цієї структури від Міносвіти до Академії наук.

Президент РАН Володимир Фортов уже встиг відхреститися від листа, заявивши, що він "у жодному разі" не відображає позиції всієї Академії наук.

Прес-секретар Мединського РФ Ірина Казначеєва назвала лист академіків політичним замовленням і прецедентом, який спрямований на те, щоб позбавляти наукових ступенів усіх незгодних із поглядами вчених.

Нагадаємо, що це не єдиний скандал, пов’язаний із трактуванням деяких історичних подій, в якому фігурує міністр культури РФ Мединський. Наприклад, істориків, які спростували міф часів Другої світової війни про "28 панфіловців", Мединський 5 жовтня цього року назвав "закінченими нікчемами", тому що вони зазіхнули на "святу легенду".  

Ще раніше,  у 2012 році він заявив в інтерв’ю, що пережити всі соціально-політичні катастрофи ХХ ст. росіянам допомогла одна зайва хромосома. Як відомо, непарна кількість хромосом у ДНК людини є причиною тяжкого невиліковного захворювання — синдрому Дауна.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.