Російські науковці звинуватили міністра культури РФ у міфотворчості та лженауці

Члени Російської академії наук заявили вимогу позбавити міністра культури Росії Володимира Мединського наукового ступеня доктора історичних наук. Учені звинувачують Мединського в тому, що він «підміняє історичні факти псевдонауковими міфами».

Про це пише російське видання "Коммерстантъ", якому передали своє звернення  "Про методи наукового дослідження й дисертації В. Р. Мединського" самі автори. Ініціатори заяви — 24 члени "Клубу 1 липня", неформального об’єднання членів і членів-кореспондентів Російської академії наук, які не згодні з останніми реформами РАН.

Учених мужів обурює те, що міністр культури "критерієм істинності та достовірності історичної праці оголошує відповідність "інтересам Росії", право на визначення яких він присвоює собі.

"Презирство до історичних фактів і готовність замінити їх міфами, якщо вони не відповідають його власному уявленню про національні інтереси, В. Р. Мединський неодноразово і відкрито проголошував своїм принципом і в публічних виступах, у тому числі й останнім часом […] Метою науки є пошук істини, і спроби замінити її міфами, з яких би міркувань це не робилося, підривають основи наукового погляду на світ", — говориться у зверненні.

У квітні 2016 року історики В’ячеслав Козляков і Костянтин Єрусалимський та експерт "Диссернету" Іван Бабицький подали заяву з вимогою анулювати докторський ступінь Володимира Мединського, присуджений за дисертацію "Проблеми об’єктивності у висвітленні російської історії другої половини XV—XVII століть".

На їхню думку робота Мединського ненаукова та "місцями абсурдна". Через перепони Вищої атестаційної комісії нову дисертаційну раду, яка мала би розглянути скаргу, до сих пір не скликано.

"Ми вважаємо, що вирішення питання щодо дисертації повинне повністю відноситися до компетенції науковців, і жоден адміністративний тиск тут неприпустимий, — йдеться у зверненні "Клубу 1 липня", — Безпрецедентне втручання ВАК у професіональну експертизу дисертації дискредитує всю систему наукової атестації в Росії".

Закінчується лист вимогами відставки керівництва ВАК і перепідпорядкування цієї структури від Міносвіти до Академії наук.

Президент РАН Володимир Фортов уже встиг відхреститися від листа, заявивши, що він "у жодному разі" не відображає позиції всієї Академії наук.

Прес-секретар Мединського РФ Ірина Казначеєва назвала лист академіків політичним замовленням і прецедентом, який спрямований на те, щоб позбавляти наукових ступенів усіх незгодних із поглядами вчених.

Нагадаємо, що це не єдиний скандал, пов’язаний із трактуванням деяких історичних подій, в якому фігурує міністр культури РФ Мединський. Наприклад, істориків, які спростували міф часів Другої світової війни про "28 панфіловців", Мединський 5 жовтня цього року назвав "закінченими нікчемами", тому що вони зазіхнули на "святу легенду".  

Ще раніше,  у 2012 році він заявив в інтерв’ю, що пережити всі соціально-політичні катастрофи ХХ ст. росіянам допомогла одна зайва хромосома. Як відомо, непарна кількість хромосом у ДНК людини є причиною тяжкого невиліковного захворювання — синдрому Дауна.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.