Як Чорнобиль наблизив розпад СРСР? ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЯ ДИСКУСІЇ

Як Чорнобиль наблизив розпад СРСР? Як впливає на Україну? Публічна дискусія на таку тему відбувається на "Книжковому Арсеналі" в рамках історичного майданчика УІНП

26 квітня цього року виповнюється 30 років з моменту аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка є не тільки найбільшою катастрофою в історії ядерної енергетики, але й подією всесвітньо-історичного значення, що відбулася на теренах України.

Публічною дискусією "Як Чорнобиль наблизив розпад СРСР? Як впливає на Україну?" Інститут національної пам’яті прагне повернути тему Чорнобильської катастрофи в публічний дискурс.

 

Це розмова про:

- минуле та його уроки: однозначно сама аварія, реакція на неї тодішньої радянської влади, організація заходів із ліквідації наслідків трагедії вкотре проявили нелюдяну та злочинну природу комуністичної системи, а також некомпетентність її керівництва;

- сьогодення: монстр під саркофагом досі залишається викликом, Чорнобиль – тестом на спроможність української влади належним чином виконувати свої обов’язки, адже люди, яких так чи інакше торкнулася аварія, ліквідатори чи їхні сім’ї досі становлять значну частину нашого суспільства;

- майбутнє: адже в питанні радіаційних катастроф наша національна пам’ять є важливим досвідом для світу, а українські інтелектуальні напрацювання – передовими в світовій думці.

У дискусії беруть участь:

- письменниця Оксана ЗАБУЖКО,

- командир взводу радіаційної розвідки, письменник, еколог, засновник "ЧОРНОБИЛЬ ТУР" Сергій МИРНИЙ,

- організатор першого масштабного відзначення річниці катастрофи 1988 року Олесь ШЕВЧЕНКО,

- голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ЯТРОВИЧ.

- Модератор – історик Сергій ГРОМЕНКО.

Партнер заходу – Програма академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні.

Нагадаємо, з 20 по 24 квітня, у рамках VI Міжнародного фестивалю "Книжковий Арсенал" триватиме спеціальна програма Українського інституту національної пам’яті "Історія: (не)засвоєні уроки". Цикл публічних дискусій з такою ж назвою на важливі з точки зору сьогодення історичні теми Інститут національної пам’яті організовує вже понад рік.

Програма заходів за лінком. Також стежте за оновленням інформації на сторінці історичного майданчика УІНП у мережі Facebook. Інформація про умови входу на територію фестивалю "Книжковий Арсенал" тут.

Година папуги. Велике кохання Зоф’ї Бартницької

Через 70 років пані Бартницька пригадувала останні чутки, які долинали про долю її чоловіка з СРСР, з самого сходу України: «Брат чоловіка, колись там — не знаю, коли — контактував з якимись військовими чинами. Йому сказали: «Його нема серед живих. Тільки не можна про це говорити». Колишній агроном, поручик резерву Зиґмунт Бартницький зник. Про те, що з ним трапилось, не можна було говорити 50 років.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР