Форум видавців та Інститут національноі пам’яті представили освітньо-дискусійну програму "Уроки історії"

Історичний майданчик Форум видавців проводить у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті. Події відбуватимуться на двох локаціях – Національний музей "Тюрма на Лонцького" і зала в готелі "Жорж".

Про те, що там відбуватиметься, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович та президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль розповіли на прес-конференції сьогодні, 2 вересня.

Цей рік весь світ відзначає 70-річчя закінчення Другої світової війни. УІНП чимало розробок присвятив ролі українців у цій війні. Робота історичного майданчика на Форумі стане кульмінацією цієї цілорічної дискусії.

На площі Ринок біля міської Ратуші буде відкрито виставку "Українська друга світова". Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитає лекцію "Друга Світова. Війна пам'ятей".

"Наш світ досі в полоні жахливих наслідків Другої світової війни — ми бачимо це у протистоянні з Росією. Але цьому виною не лише війна як така, а відсутність суспільної роботи із подолання наслідків панування тоталітарних режимів.

Знання та інформація — це те що ми протиставляємо маніпуляціям пропаганди. Програма цьогорічного форуму дасть можливість кожному дізнатися більше фактів. Це головна мета "Уроків історії", - сказав Володимир В’ятрович.

На прес-конференції презентували програму історичного майданчика. Читачі зможуть взяти участь у дискусіях "Злочин і гріх комунізму: проблеми подолання" з Мирославом Мариновичем, "Декомунізація: розрахунок з минулим чи інвестиція в майбутнє" з Володимиром В'ятровичем та Павлом Шереметою, "Цивілізаційний внесок Габсбурзької монархії в українській історії" із Ярославом Грицаком та Вахтангом Кіпіані, обговорити сторічний досвід жінок на війні та вплив історичних міток у публічному просторі. Виставку "Інакші. Дисиденти Східної України" представить Харківська правозахисна група.

Серед подій майданчика презентації книжок та зустрічі з авторами, зокрема, історик Олеся Ісаюк та видавництво КСД представлять біографію Романа Шухевича разом із сином Головного командира УПА Юрієм Шухевичем.

Говоритимуть також про дражливі теми новітньої історії - анексію Криму та війну на Сході.

"Така співпраця, як з Українським інститутом національної памяті, є добрим прикладом державно-громадського партнерства. Для нас важливо, аби до підтримки українського книговидання та українського читача долучалися найрізноманітніші установи.

Ми розділили форум на тематичні майданчик, щоб відвідувачам легко було зорієнтуватися і вибрати те, що найбільше цікавить. Наприклад, якщо когось цікавить тільки історія, то є історичний майданчик. На його локаціях пройде півсотні заходів", - говорить Президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль.

Розклад заходів історичного майданчика можна переглянути тут.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.