АНОНС: «Історичний фронт» на Львівському Форумі видавців

Спеціальна програма в рамках 21-го Форуму видавців "Історичний фронт. Як історія змінює майбутнє" організована Центром досліджень визвольного руху та Національним музеєм-меморіалом "Тюрма на Лонцького".

Повідомляє сайт ЦДВР.

Євген Сверстюк, Володимир В’ятрович, Кирило Галушко та інші відомі дослідники під час Форуму видавців у Львові дискутуватимуть про місію істориків у інформаційному протистоянні, значення "ленінопаду" на Сході України для перемоги у війні з Росією, як через інтернет зробити доступними архіви КҐБ та де проходить український інтелектуальний фронт.

Програма заходів:

12 вересня, п’ятниця

17:00— 18:30 Дискусія: Ленінопад та майбутній український арлінгтон. Кого і як має пам’ятати Українська держава. Модератор Павло Подобєд, представник Українського інституту національної пам’яті.

19:00 — 21:00 Лекція: Один в полі воїн: де проходить український інтелектуальний фронт? Євген Сверстюк, філософ, дисидент, учасник Ініціативної групи "Першого грудня", ведучий — журналіст Роман Шостак.

13 вересня, субота

13:00—14:00 Презентація книги "Менталітети". Збірка есеїв Ростислава Чопика. 

16:00 — 17:30 Презентація проекту avr.org.ua: Документи без паперу. Як електронні архіви змінюють роботу історика? Учасники: Андрій Когут, керівник Електронного архіву визвольного руху; Володимир Бірчак, заступник директора Архіву СБУ.

18:00 — 19:30 Презентація інтернет-проекту "ЛІКБЕЗ. Інформаційний фронт". Як Росія використовує історію в інформаційній війні? Учасники: Кирило Галушко, історик, керівник проекту; Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті.

Місце проведення заходів: музей "Тюрма на Лонцького", вул. С. Бандери, 1 (вхід з вул. К. Брюллова).

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:

history@cdvr.org.ua

тел./факс: +380 32 247-45-22,+380 63 628-68-69

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.