12 млн історичних зображень викладають онлайн. СКАНИ

Доцент Джорджтаунського університету (США) Калев Літару створив пошукову базу з 12 млн історичних зображень, на які не поширюється авторське право.

Про це повідомляє BBC.

Науковець уже завантажив 2,6 млн фотографій на популярний інтернет-сервіс обміну фотографіями Flickr, решту викладуть протягом кількох місяців.

Фотографії та малюнки взяті з понад 600 мільйонів сторінок бібліотечних видань, відсканованих некомерційною організацією "Архів інтернету".

Досі отримати доступ до цих зображень було дуже складно.

"Роками всі бібліотеки оцифровували свої книги, але конвертували їх у PDF-файли або текстові документи, - зазначив Літару. - Вони зосередилися на книгах як на наборі слів. Цей проект змінює такий підхід".

Англійська служба BBC зазначає, що одним із результатів проекту стало зростання кількості зображень котів у мережі :) 

За словами науковця, більшості ілюстрацій, розміщених у старих виданнях, немає у жодній художній галереї світу, а їхні оригінали давно втрачені.

Цей малюнок, датований 1502 роком, є одним із найдавніших в колекції. Ілюстрація з іспанського видання "Трагікомедія Калісто і Мелібеї"

Зображення датуються від 1500 до 1922 року - період, на який не поширюються обмеження у зв'язку з авторським правом. Фактично від початку книгодрукування [першим друкованим виданням у Західному світі вважається "Біблія" Гутенберга 1452 року].

 Є ілюстрації ще давніші. Оця мальована інструкція з полювання на зайця - картинка до французької "Книги про лови" 1486 року видання. Копія ілюстрації опинилася в каталозі бібліотеки родини Спенсерів, виданому в 1822-му, звідти потрапила в бібліотечні скани, зі сканів - у інтернет

Програміст Літару почав роботу над проектом, досліджуючи комунікаційні технології в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні, в рамках гранту від компанії Yahoo (власник сервісу Flickr).

Програма, яка сканує друковані видання для "Архіву інтернету", вміє визначати наявність на сторінках ілюстрацій - щоб "вирізати" їх із чистового файлу, залишивши тільки "оптично розпізнаний" текст. Цю функцію Літару використав для створення нової програми, яка працює з оригіналами бібліотечних сканів, знаходить вирізані фрагменти і зберігає кожен окремим файлом у звичному для більшості користувачів форматі .jpg.

Реклама з газети The Saturday Evening Post, грудень 1920 року. The Dictaphone - машина для запису людського голосу на воскові циліндри, перший диктофон у світі. Текстова частина реклами розповідає, як ділові люди завдяки пристрою економлять на поштових витратах і витратах на персонал

Програма також копіює фрагменти тексту до і після ілюстрації, після чого виводить ілюстрацію і тексти до неї окремим постом у Flickr.

В результаті користувачі отримали доступ до величезного каталогу друкованих ілюстрацій за останні 500 років. Орієнтуватися в ньому можна завдяки доданим тегам (через автоматизацію процесу не завжди точним) і за допомогою стандартного пошукового інструментарію фотосервісу.

Інтернет-адреса проекту на Flickr - Internet Archive Book Images.

Такий вигляд має сторінка проекту

Також Літару зазначив, що цікаво спостерігати, як протягом років і сторіч змінювалися зображення речей.

"Наберіть у пошук, приміром, слово "телефон", і ви побачите, що всі картинки - це зображення бізнесменів, переважно чоловіків... - навів приклад науковець. - Потім ви бачите, як телефон перетворюється на пристрій, що з'єднує сім'ї".

 XIX сторіччя, телефон з'єднує міста США

Зображення можуть бути корисними науковцям-аматорам і професійним історикам. Також в один клік можна перейти на оригінальні скани сторінок, є інформація по джерелу кожної ілюстрації.

 Світанок автомобілізму. До речі, дивіться фото автомобілів і їхніх власників в Одесі, 1911 рік

За словами Літару, наступного року він планує пов'язати архів із найпопулярнішою інтернет-енциклопедією - Вікіпедією. Науковець вважає, що ілюстрації зробили би значно цікавішими статті з Вікі на історичну тематику.

Також: "Британська бібліотека оцифровує класичну літературу. СКАНИ"

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.