У ФРН нагородили людей, які боролися з соціалістичною Німеччиною

У столиці Німеччини відбулося нагородження лауреатів Німецької національної премії 2014 року.

З нагоди 25-ї річниці падіння Берлінської стіни ними стали троє активістів протестного руху в Німецькій демократичній республіці [НДР - соціалістична частина Німеччини після Другої світової], повідомляє dw.de.

Також нагороду отримав архів "Громадянський рух", розташований у Лейпцигу, де восени 1989 року почалися мирні демонстрації, які у результаті привели до возз'єднання Німеччини.

Премія вручена пасторам з Лейпцига Крістіану Фюреру і Крістофу Вонненберґеру, а також правозахиснику Уве Швабе.

За словами засновників премії, в особі цих людей нагороджені всі жителі НДР, які в 1989 році виходили з протестом на вулицю.

"Я виступаю від імені тих багатьох, хто заслужив цю нагороду, - наголосив Швабе. - Це були люди, які своєю мужністю, незважаючи на загрозу відкриття вогню по демонстрантах, змусили комуністичну диктатуру встати на коліна".

Еколог і правозахисник Швабе восени 1989 році був першим кандидатом на арешт в списку органів держбезпеки НДР.

Пастори Фюрер і Вонненбергер були ініціаторами проведення молебнів про світ, що переросли в масову протестний рух, в якому брали участь десятки тисяч противників східнонімецького режиму. Під гаслом "Ми - народ" вони мирно виступали за демократичне оновлення держави.

Німецька національна премія вручається з 1997 року. Присуджує її Німецький національний фонд, розташований у Гамбурзі. Премія вшановує осіб та організації, які сприяли возз'єднанню Німеччини та зміцненню її ролі в Європі. Призовий фонд - 60 тисяч євро.

Дивіться також інші матеріали за темою "НДР"

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.