Горбачов вважає окупацію наслідком "авантюрного розпуску Союзу"

Перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов вважає ситуацію в Криму наслідком "авантюрного розпуску Союзу".

Про це йдеться в його листі на ім'я колишнього головного редактора "Независимой газети " Віталія Третьякова, передає Інтерфакс-Україна.

У ньому екс-глава СРСР, торкаючись першопричин нинішніх подій, заявив: "Бачу її в зриві перебудови, в бездумному, авантюристичному "розпуску Союзу".

Горбачов наголосив, що "боровся за збереження єдиної держави всіма доступними політичними засобами".

"І до, і після змови керівників Російської Федерації, України і Білорусії в Біловезькій Пущі я попереджав про небезпеки руйнівних дій тодішнього російського керівництва", - зазначив екс-президент і додав: "На жаль, до моїх попереджень не дослухалися".

"Верховна Рада Російської Федерації під оплески схвалила руйнування Союзу, ні словом не згадавши про Крим і Севастополь. До речі, ту ж позицію зайняли в ті фатальні для країни дні Ви і багато авторів "Независимой газети", яку Ви тоді редагували", - сказав Горбачов.

За його словами, "коли стало ясно, що події набувають все більш небезпечних обертів, звернувся до президентів Путіна та Обами, до інших світових лідерів із закликом використовувати свої можливості і авторитет, щоб допомогти українцям знайти вихід з глухого кута".

"На жаль, цього не було зроблено", - констатував Горбачов.

Він вважає, що "головне - зупинити небезпечну ескалацію, знайти рішення, яке буде підтримано громадянами України, Росії, застереже від нової холодної війни".

Про останній рік існування СРСР дивіться на ІП:

Січень 1991. Радянські війська і 15 загиблих у Вільнюсі. ВІДЕО

Лютий 1991. Страйк шахтарів Донбасу. Як це було

Березень 1991. Референдум про збереження СРСР. Спогади доньки Єльцина

Серпень 1991. Путч у Москві - ГКЧП. Як реагувала Україна

Проголошення ВР незалежності України. 24 серпня 1991 року

1 грудня 1991. Всенародний референдум за незалежність

8 грудня. Ліквідація СРСР Кравчуком у Біловезькій пущі. ВІДЕО

25 грудня 1991. Горбачов оголошує про кінець Союзу. ВІДЕО

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.