Горбачов вважає окупацію наслідком "авантюрного розпуску Союзу"

Перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов вважає ситуацію в Криму наслідком "авантюрного розпуску Союзу".

Про це йдеться в його листі на ім'я колишнього головного редактора "Независимой газети " Віталія Третьякова, передає Інтерфакс-Україна.

У ньому екс-глава СРСР, торкаючись першопричин нинішніх подій, заявив: "Бачу її в зриві перебудови, в бездумному, авантюристичному "розпуску Союзу".

Горбачов наголосив, що "боровся за збереження єдиної держави всіма доступними політичними засобами".

"І до, і після змови керівників Російської Федерації, України і Білорусії в Біловезькій Пущі я попереджав про небезпеки руйнівних дій тодішнього російського керівництва", - зазначив екс-президент і додав: "На жаль, до моїх попереджень не дослухалися".

"Верховна Рада Російської Федерації під оплески схвалила руйнування Союзу, ні словом не згадавши про Крим і Севастополь. До речі, ту ж позицію зайняли в ті фатальні для країни дні Ви і багато авторів "Независимой газети", яку Ви тоді редагували", - сказав Горбачов.

За його словами, "коли стало ясно, що події набувають все більш небезпечних обертів, звернувся до президентів Путіна та Обами, до інших світових лідерів із закликом використовувати свої можливості і авторитет, щоб допомогти українцям знайти вихід з глухого кута".

"На жаль, цього не було зроблено", - констатував Горбачов.

Він вважає, що "головне - зупинити небезпечну ескалацію, знайти рішення, яке буде підтримано громадянами України, Росії, застереже від нової холодної війни".

Про останній рік існування СРСР дивіться на ІП:

Січень 1991. Радянські війська і 15 загиблих у Вільнюсі. ВІДЕО

Лютий 1991. Страйк шахтарів Донбасу. Як це було

Березень 1991. Референдум про збереження СРСР. Спогади доньки Єльцина

Серпень 1991. Путч у Москві - ГКЧП. Як реагувала Україна

Проголошення ВР незалежності України. 24 серпня 1991 року

1 грудня 1991. Всенародний референдум за незалежність

8 грудня. Ліквідація СРСР Кравчуком у Біловезькій пущі. ВІДЕО

25 грудня 1991. Горбачов оголошує про кінець Союзу. ВІДЕО

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.