ПОМЕР ЄВГЕН БЕРЕЗНЯК - легендарний "Майор Вихор"

Помер Герой України, доктор педагогічних наук, командир розвідувальної групи ГРУ на території Польщі у 1944-45 роках Євген Березняк.

Про це повідомляють "Подробности".

Березняк помер у віці 99 років.

"Подвиг Євгена Березняка в роки Великої Вітчизняної війни є прикладом справжнього патріотизму і самопожертви" , - зазначив президент Віктор Янукович, висловлюючи співчуття рідним і близьким ветерана.

Євген Березняк народився у Катеринославлі (Дніпропетровськ) 25 лютого 1914 року. З 1933-го викладав у школах на Дніпропетровщині. З жовтня 1939-го до червня 1941-го - завідувач Львівським міським відділом народної освіти. З осені 1941 року перебував у радянському підпіллі на Дніпропетровщині.

В 1943-44 рр. вчився в Головному розвідувальному управлінні Генштабу СРСР. В ніч на 19 серпня 1944 року на чолі розвідувальної групи "Голос" десантувався на території окупованої Польщі під Краковом. Одразу ж після висадки потрапив у полон, через кілька днів утік із гестапо, знайшов на явочній квартирі решту групи і розпочав роботу.

Групі "Голос" на чолі з капітаном Березняком удалося повністю розвідати Краківський укріпрайон, зібрати і передати в штаб 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію нацистських армій, корпусів і дивізій, повітряних ескадр.

 Євген Березняк. Фото: segodnya.ua

Найважливішими операціями групи були: отримання від німецької абвер-команди № 115 (від завербованого фельдфебеля Курта Хартманна) плану мінування Кракова, розкриття складу, озброєння та дислокацію всіх дивізій і корпусів, що входили до складу 17-ї польової армії, яка тримала оборону перед військами 1-го Українського фронту.

Після завершення роботи групи Березняк за перебування у нацистському полоні потрапив у табір НКВД.

Від Дніпра до Ельби. Чотири Українські фронти

В 1947 році закінчив Львівський педагогічний інститут. З кінця 1945-го до 1954 - на педагогічній роботі у Львові, з 1954 до 1984 - в Міносвіти УРСР, з них 25 років - керівником Головного управління шкіл. В 1965-му був остаточно реабілітований за своє перебування в полоні. В 1968 році став кандидатом педагогічних наук.

В 1963 році ГРУ розсекретило діяльність групи "Голос". В 1967 році письменник Юліан Семьонов пише книгу "Майор "Вихор" - одну із свого "серіалу" про радянського розвідника Штірліца-Ісаєва (за сюжетом, син Ісаєва входить у розвідгрупу Березняка-"Вихора"). Тоді ж було знято однойменний фільм, який швидко зробив Євгена Березняка знаменитим.

У 2001 році президент Кучма нагородив Березняка званням "Герой України". У 2009 році президент Ющенко призначив йому довічну державну стипендію.

 Книга спогадів, видана у 1987 році

Автор близько 100 наукових матеріалів. Автор книг-спогадів "Я - Голос" (1971), "Пароль "Dum Spiro" (1987), "Операція "Голос" (1992), виданих загальним накладом 2 млн екземплярів.

Деякі з нагород: "Віртуті Мілітарі" (1964, Польща), орден Вітчизняної війни І-го ступеня (1965), ордени Богдана Хмельницького трьох ступенів (1999-2005). Герой України (2001).

Дивіться також інші матеріали за темами "Ветерани" та "Memoriam"

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.