Спецпроект

Британський музей виплатив компенсацію Фельдману

Британський музей виплатив компенсацію родині Артура Фельдмана, чия колекція творів мистецтва була розграбована нацистами в березні 1939 року. Онук Фельдмана-ізраїльтянин Урі Пелед довів, що в музеї зберігається картина німецького художника "Молода пара на тлі пейзажу" 16-століття, що належить його дідові.

Про це пише achievementsnews.co.uk.

Фельдман втратив всю свою багату колекцію творів мистецтва в чеському Брно, коли до міста увійшли війська Німеччини. Він був схоплений гестапо, а колекцію розграбували. Ця картина "спливла" потім в Лондоні, де була продана на аукціоні "Сотбіс", а потім в 1993 році її подарували Британському музею спадкоємці лондонського колекціонера Едмунда Шилінга. Шилінг був у період 1930-х років куратором Інституту мистецтв у Франкфурті і емігрував до Англії в 1937 році.

Після того, як ця історія стала надбанням гласності, керівництво Британського музею погодилося виплатити 6000 фунтів компенсації членам сім'ї Фельдманів. Сім'я ж прийняла рішення про те, що картина залишиться в музеї і буде доступна всім його відвідувачам. Як підкреслив Урі Пелед, що проживає в Тель-Авіві: "сім'я Фельдманів дуже щаслива, що картина залишиться в колекції Британського музею. Ми щоразу, коли знаходимо ту чи іншу картину, залишаємо їх у музеях, щоб вони були доступні для відвідувачів і дослідників, але приймаємо компенсацію від нових власників".

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.