Спецпроект

Музей Енді Воргола святкує його ювілей

6 серпня "королю поп-арту" Енді Ворголу могло б виповнитися 85 років.

Музей у місті Піттсбург (штат Пенсільванія), присвячений його творчості, вирішив відзначити цю дату незвичайним чином: з могили художника була запущена пряма веб-трансляція, повідомляють podrobnosti.ua.

Як розповів директор музею Ерік Шайнер, проект отримав назву "Фікція". Це пояснюється тим, що якось Воргол заявив: "Я б хотів, щоб моя могильна плита була порожньою - ні епітафії, ні імені. Хіба що, може бути, слово "фікція".

Зайшовши на сайт музею, можна поспостерігати, як вітер колише дві повітряні кульки на могилі Воргола, що знаходиться на околиці Піттсбурга. Іноді в кадрі з'являються люди: вони підходять до надгробка, фотографуються і йдуть.

Хтось із шанувальників приніс кілька банок консервованого супу "Кемпбелл", які так любив зображати художник. Бажаючі можуть також замовити квіти і подивитися в прямому ефірі, як їх покладуть на могилу. Трансляція розпочалася рівно опівночі за місцевим часом і триватиме 24 години.

За словами Шайнер, Ворголу, найімовірніше, доставило б задоволення знати, що він залишається в центрі уваги навіть за 25 років після смерті. Творці проекту організували також пряму трансляцію з церкви в Піттсбурзі, де художник був хрещений.

Енді Воргол - культова фігура в історії руху поп-арт. У 1962 році він створює свої популярні картини "Зелені пляшки "Кока-коли" і "Банки супу "Кемпбелл", після чого починає активно співпрацювати як фотограф і художник із зірками. Майстер епатажу, він залишається одним з найбільш продаваних художників сучасності.

Воргол народився в Піттсбурзі в родині емігрантів зі Словаччини, карпатських русинів за походженням. Закінчивши інститут у рідному місті, перебрався до Нью-Йорка. Ілюструючи журнали і займаючись рекламою, він оспівував гамбургери, долари і банки томатного супу, чим неймовірно прославився. Про його роботи заговорили як про сенсацію.

Сам же Воргол вважав, що немає мистецтва "високого" і "низького". Він пояснював, чому так часто зображував пляшку "Кока-коли": "Цей напій п'ють всі - і президент країни, і Ліз Тейлор, і жебрак, який знає, що його кока-кола не гірше, ніж у президента". Воргол помер у Нью-Йорку в 1987 році в результаті несподіваних ускладнень після операції. Йому було всього 58 років.

У Музеї Воргола в Піттсбурзі на семи поверхах зібрані 12 тисяч його робіт, а також унікальні архіви - тисячі фотографій, аудіоплівки, повна підшивка журналу "Інтерв'ю", який митець видавав, особисте листування, предмети гардероба, в тому числі більше трьох десятків знаменитих сріблястих перук , які були "фірмовим знаком" екстравагантного художника.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.