АНОНС: телевізійна ІП - про Незалежність і українську "Марсельєзу"

27 серпня випуск "Історичної правди з Вахтангом Кіпіані" буде присвячено 22-ій річниці Незалежності України. Один із фактично батьків тексту Акта про Незалежність України - Левко Лук'яненко - розповість про маловідомі обставини подій у Києві у серпні 1991 року.

Зокрема, Левко Григорович покаже унікальний артефакт - звичайнісінький тогочасний учнівський зошит, в якому він 24 серпня 91-го простою кульковою ручкою написав текст Акта про Незалежність.

Також Лук'яненко розповість для ІП:

- Чому він - уродженець переважно зрусифікованої Чернігівщини - як випускник Московського державного університету, потрапивши в середині 50-х на роботу в Галичину, відчув необхідність продовжувати (після вояків УПА) боротьбу за самостійність України.

- Про десятки підпільних пронезалежницьких груп, які у 50-х - 70-х роках декларували бажання відновити державність України.

- Хто саме спонукав депутата ВР УРСР Лук'яненка дуже оперативно підготувати вікопомний законопроект - текст Акта про Незалежність.

У другій частині програми політв'язень радянських таборів поет Ігор Калинець розповість про власний досвід політичної боротьби у 1960-80-х роках (навіть у радянських концтаборах) і згадає про події у Львові на зламі 1980-90-х, які передували проголошенню незалежності України.

Крім того, "Історична правда" покаже унікальне відео - виконання українською мовою французької "Марсельєзи". Цей запис зроблено 1919 року у Сполучених Штатах.

Також програма розповість про непересічного колекціонера, який заради хобі - колекціонування ретроавтівок - переселився з великого міста у глухий хутір.

"Історична правда з Вахтангом Кіпіані" - щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK.

Теми

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.