Спецпроект

Англійці побудують новий музей сучасного мистецтва в Стамбулі

У Стамбулі буде побудований новий музей сучасного мистецтва Koç Contemporary, який відкриє фонд Вехбі Коча, підприємця і філантропа. Конкурс на проект будівлі музею виграло англійське архітектурне бюро Grimshaw.

Про це пише comments.ua.

У музеї буде виставлятися колекція сучасного мистецтва фонду Koç Foundation, в яку входять роботи як турецьких авторів, так і іноземних. У зібраннях фонду, зокрема, є роботи російських художників - Іллі та Емілії Кабакових, Ольги Чернишової.

Фонд почав активно працювати у сфері сучасного мистецтва в 2007 році. Як вважають засновники музею, завдання інституції - зробити доступною колекцію фонду, а також інтегрувати наявні твори в контекст світової та турецької художньої сцени.

Новий музей розташується в районі Бейоглу європейської частини Стамбула. Передбачається, що він відкриється в 2016 році і стане міською визначною пам'яткою не тільки завдяки колекції, а й своєму зовнішньому вигляду.

Grimshaw Architects було засновано в Лондоні в 1980 році архітектором Ніколасом Гримшоу, який з 2004 року очолює Королівську Академію мистецтв. Його бюро проектувало залізничний вокзал Ватерлоо у Лондоні, Національний космічний центр Великобританії в Лестері (2001). Бюро Гримшоу також відоме проектом "Едем" в графстві Корнуолл, який являє собою оранжерею з декількох геодезичних куполів. Компанія також працює над новим терміналом петербурзького аеропорту "Пулково".

Вехбі Коч (1901-1996) був одним з найбагатших жителів Туреччини. Він заснував найбільшу в країні групу компаній Koç Holding, до якої входять автовиробник, банк, виробник побутової електротехніки, готельна мережа, дистриб'ютор палива та мастил, нафтокомпанія, мережа супермаркетів і інші фірми. На початок 2013 року обіг холдингу становив 47,1 мільярда доларів. Koç Holding стала першою компанією, яка відкрила приватний музей в Туреччині - Sadberk Hanım, в якому зберігаються археологічні артефакти, текстиль і срібло.

У Стамбулі вже є кілька музеїв сучасного мистецтва. Найбільший з них - Istanbul Modern - відкрився в 2004 році.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.