Спецпроект

У Франції увіковічать городян, які рятували євреїв

В містечку Шамбон-сюр-Ліньон, розташованому в 80 км від Ліона, відкриється Музей пам'яті на честь жителів міста, які рятували євреїв у роки нацистської окупації.

Про це пише jn.com.ua.

За даними єрусалимського Меморіалу Голокосту "Яд ва-Шем", група з 35 чоловік, очолювана пастором Андре Тромом, врятувала понад 5000 євреїв від депортації у нацистські табори смерті. Всі вони були визнані Праведниками народів світу.

Сміливий священнослужитель і його дружина Магда ховали у себе вдома і в церкві десятки єврейських біженців, і за допомогою інших сподвижників переправляли євреїв у нейтральну Швейцарію.

У Музеї пам'яті зібрані документи і фотографії, присвячені безстрашним жителям міста.

Андре Трома заарештувала пронацистська влада Віші, але під тиском громадськості його відпустили.

"Я не знаю, хто з них єврей, - сказав пастор поліцейським слідчим. - До мене приходять люди, які потребують допомоги, і я їм допомагаю як можу".

Двоюрідний брат Андре Трома Даніель загинув у Бухенвальді, куди був відправлений за порятунок єврейських дітей.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.