У Львові обговорюватимуть Волинську трагедію
У львівській книгарні "Є" відбудеться розмова на тему "Волинь 1942-44 рр.: війна чи геноцид?".
Захід проводитиметься у рамках проекту "Історичні діалоги".
У розмові братимуть участь:
Андрій Козицький – доцент Львівського національного університету ім. Івана Франка, дослідник історії геноцидів;
Оксана Каліщук – доцент Волинського національного університету ім. Лесі Українки, дослідник Другої польсько-української війни;
Модератор заходу – Михайло Галущак, координатор проекту "Історичні діалоги".
На зустрічі історики дискутуватимуть на теми:
- феномен Волині у Другій польсько-українській війні 1942-47 рр.;
- теоретичне та практичне застосування терміну "геноцид" щодо українців та поляків у Волинських подіях 1942-44 рр.;
- війна цифр та дат;
- міжнародна практика вирішення подібних конфліктів та їх вплив на майбутнє.
Час і місце заходу: середа, 26 червня, 18:00. Львів, книгарня "Є" (просп. Свободи, 7).
Як відомо, у червні 2013 року Сенат (верхня палата польського парламенту) підтримав резолюцію до 70-річчя Волинської трагедії, де події 1943 року визначаються як "етнічна чистка українськими націоналістами польського населення з ознаками геноциду".
Волинська трагедія - обопільні етнічні чистки українського і польського населення, здійснені селянськими загонами самооборони з обох боків, Українською Повстанською aрмією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту та радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині.
Є частиною масштабного польсько-українського міжетнічного конфлікту 1940-х років. Існують різні версії подій на Волині, внаслідок яких загинули десятки тисяч поляків та тисячі українців. В Польщі існує доволі потужний правий "кресовий рух", який використовує події 1940-х для зображення українців як різунів і паліїв.
Офіційно процес примирення розпочали у 2003 році президенти Кучма і Кваснєвський, у 2006-му його продовжили Ющенко і Качинський, відкривши у селі Павлокома пам'ятники замордованим українцям і полякам. Тоді ж українські політичні і громадські діячі попросили вибачення у поляків.
Раніше польські історики і політики (за винятком кресових організацій) згоджувалися, що під час Волинської трагедії постраждали і українці. Однак тепер керівник Інституту національної пам'яті Польщі в односторонньому порядку покладає провину за українсько-польський міжетнічний конфлікт 1940-х на українців, називаючи трагедію "різаниною" і "геноцидом".
У червні 2011 року планувалося, що президенти Янукович і Коморовський спільно візьмуть участь у відкритті меморіальних комплексів у Волинській області (убитим полякам) та Люблінському воєводстві (убитим українцям). Цього досі не відбулося.