Спецпроект

АНОНС: Телевізійна "ІстПравда" - про Волинь і перший український теракт

11 червня у програмі "Історична правда з Вахтангом Кіпіані" йтиметься про позицію українських і польських істориків у справі болючої сторінки взаємин двох націй - про трагедію на Волині у 1943 році.

Також у програмі - про перший в українській історії теракт.

- на чому ґрунтуються переконання поляків, що це був класичний геноцид проти польської етнічної групи?

- чому вітчизняні історики вважають, що криваву різанину на Волині у 1943 р. спровокували поляки, які масово знищували українців на Холмщині?

- чи можна вважати масштабну антипольську акцію на Волині спонтанною, чи все ж таки це був добре спланований виступ підрозділів УПА?

- скільки ще часу взаємні образи представників двох сусідніх слов'янських націй шкодитимуть формуванню цивілізованих українсько-польських взаємин, як личить європейським державам у III тисячолітті? 

Іншою головною темою програми "Історична Правда" 11 червня буде розмова про перший в історії Галичини терористичний акт - вбивство у Львові студентом Мирославом Січинським намісника Австро-Угорського Цісаря графа Анджея Потоцького.

- чому це вбивство спровокувало появу цілого "культу Січинського" серед українців, що, зокрема, призвело до популяризації імені Мирослав?

- скільки правди у тому, що після ув'язнення Січинського поліція "закривала очі" на інформацію про організацію його втечі з в'язниці?

- як тогочасна влада намагалася нівелювати наслідки цього теракту, щоби не допустити ескалації напруги у стосунках українців з поляками?

- скільки користі терорист Січинський приніс Радянському Союзу у статусі громадянина США?

- чи комфортно голові Львівської обласної державної адміністрації працювати у кабінеті, де 105 років тому розстріляли повноважного представника центральної влади?

"Історична правда з Вахтангом Кіпіані" - щовівторка в ефірі телеканалу ZIK о 22:00.

Теми

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.