Спецпроект

У центрі Києва встановлять пам'ятник учителю Ступки

Поруч із Національним театром імені Івана Франка поставлять пам'ятник режисерові Сергію Данченку. За задумом скульпторів, знаменитий режисер буде представлений в іпостасі ангела-хранителя театру.

Про це пише svodka.net.

У червні поруч з Національним театром імені Івана Франка, біля входу на Камерну сцену, з'явиться пам'ятник видатному українському театральному режисерові, вчителю Богдана Ступки, Сергію Данченку.

Сергій Данченко з кінця 70-х ХХ століття почав створювати високохудожню репертуарну лінію головного драматичного театру України ("Украдене щастя", "Дядя Ваня", "Візит старої дами", "Тев'є-Тевель", "Біла ворона", "Мерлін", "Король Лір").

Скульптурне "відображення" Сергія Володимировича зустрічатиме глядачів просто біля входу на нову сцену. За задумом творців, а це скульптори Володимир та Олексій Чепелик, режисер Данченко представлений в іпостасі ангела-хранителя театру, його чесного і доброго вартового. Нібито режисер все ще продовжує в рідному театрі репетиційний процес.

Сергій Данченко

Робота над цим проектом тривала більше року. Велику допомогу - близько півмільйона гривень - надав франківцям у роботі над пам'ятником покровитель Юрій Коптєв.

На думку генерального директора франківців Михайла Захаревича, "історія нашого театру умовно ділиться на періоди "до" і "після" Данченка, оскільки Сергій Володимирович створював театр справді художній, усвідомлюючи суть і призначення національного театру".

Як повідомив Михайло Захаревич, в перспективі очікується скульптурна композиція у сквері біля театру, присвячена Богдану Ступці, для якого Данченко був головним учителем у театрі, його близьким другом.

Нагадаємо, що в цьому ж сквері вже є статуї Миколи Яковченка та Гната Юри. Таким чином, вимальовується обрис практично музейного скверу.

"Ніколи не казав": "Вперед, хлопці!", завжди: "За мною!"". Пам'яті Сергія Короля

Крайній бій командир "Махно" провів 24 лютого 2023 року. Впродовж ночі ворог вів постійний артилерійський обстріл, а близько 7 години ранку розпочав піхотний штурм з трьох сторін. Командуючи підрозділом та беручи безпосередню участь у стрілецькому бою, Сергій Король не допустив захоплення позицій переважаючими силами противника. Під час бою, який тривав майже шість годин, командир "Махно" загинув.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.