Науковці обговорили політичну заангажованість 70-річчя Волинської трагедії
У Львові відбулось розширене засідання Комісії НАН України з вивчення українсько-польських історичних та культурних зв’язків під головуванням академіка НАН України Миколи Жулинського.
На засіданні розглядалось питання історичного аспекту та суспільного резонансу запланованих на червень-липень 2013 року у Польщі відзначень трагічних подій на Волині в 1943 році, повідомляє кореспондент ІП у Львові.
Учасники зійшлись на думці про неприйнятність обмеження подій польсько-українського конфлікту у 30-40-х роках минулого століття лише подіями на Волині. Підкреслювалась також різниця у підходах між українською та польською сторонами щодо підрахунку жертв кривавих подій.
Особливу стурбованість викликала політична заангажованість офіційних відзначень трагічних подій на Волині у 1943 р.
Академік Микола Жулинський підсумував думки учасників та повідомив, що за результатами засідання буде підготовано відповідний висновок комісії НАН України з вивчення українсько-польських історичних та культурних зв’язків, який буде скеровано на ім’я президента України та Кабінету міністрів.
Волинська трагедія - обопільні етнічні чистки українського і польського населення, здійснені Українською Повстанською aрмією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту та радянських партизанів у 1943 році під час Другої світової війни на Волині.
Є частиною масштабного польсько-українського міжетнічного конфлікту 1940-х років. Існують різні версії подій на Волині, внаслідок яких загинули десятки тисяч поляків та тисячі українців. В Польщі існує доволі потужний правий "кресовий рух", який використовує події 1940-х для зображення українців як різунів і паліїв.
Нещодавно в Любліні польські історики обговорювали Волинську трагедію без участі українців. Керівник Інституту національної пам'яті Польщі в односторонньому порядку покладає провину за українсько-польський міжетнічний конфлікт 1940-х на українців, називаючи трагедію "різаниною" і "геноцидом".
У червні 2011 року повідомлялося про плановане прийняття ВР і польським Сеймом спільної заяви щодо подій українсько-польського протистояння часів Другої світової. Заява досі не прийнята.