В Шотландії відбудеться референдум за незалежність

Прем'єр-міністри Великобританії і Шотландії Девід Кемерон й Алекс Селмонд підписали історичну угоду про проведення референдуму з приводу незалежності Шотландії. Вперше за 300 років регіон може стати де-юре самостійним.

Про це повідомляє "Кореспондент" із посиланням на Reuters.

Плебісцит пройде восени 2014 року.

Згідно з опитуваннями громадської думки, вихід зі складу Сполученого Королівства зараз підтримують від 30 до 40 відсотків жителів Шотландії. При цьому кількість прихильників незалежності стабільно зростає.

У бюлетені буде всього одне питання - "Чи хочете Ви незалежності Шотландії від Великобританії?" із двома варіантами відповіді. Проголосувати зможуть всі шотландці віком від 16 років.

Шотландія була незалежним королівством з 854-го до 1707 року, коли країна увійшла в унію з Англією, утворивши Велику Британію. Шотландія є найбільш автономним регіоном Сполученого королівства Великобританії та Північної Ірландії - з власною державною церквою, законами і судовою системою.

Битва при Каллодені 1746 року - остання спроба шотландців повернути собі незалежність і остання сухопутна битва на території острова Британія. Тепер боротьба за політичну самостійність відбувається у кабінках для голосування

З 1999 року відновлено діяльність парламенту Шотландії. З 2011 року більшість (69 зі 129 місць) у ньому складає лівоцентристська Шотландська національна партія, яка виступає за незалежність регіону від Лондону.

У травні 2012-го в столиці Шотландії Единбурзі стартувала офіційна кампанія, метою якої є переконати шотландців підтримати на референдумі ідею незалежності.

Дивіться також інші матеріали за темою "Британія"

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.