ЯНУКОВИЧ ВШАНУВАВ ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ОПЕРАЦІЇ "ВІСЛА"

Президент України Віктор Янукович вшанував сотні тисяч українців, депортованих зі своїх земель під час операції польської комуністичної влади "Вісла", і нагадав про історичне примирення.

Про це повідомляє офіційний сайт президента.

"У ці особливі для нас усіх дні схиляю разом з вами голову в пошані до страждань тих сотень тисяч українців, які потерпіли внаслідок акції "Вісла", - йдеться у зверненні. - Ми в Україні спільно з польською стороною розглядаємо цю трагедію як частину депортаційних акцій тоталітарного режиму 40-50 років XX століття".

За словами Януковича, важливо зазначити те, що акція "Вісла" не замовчувалася. Уже в 1990 році Сенат Республіки Польща засудив цю операцію.

"У 2003 році було прийнято спільний документ про історичне примирення, - сказав глава держави. - І те, що сьогодні ми з вами разом з представниками польської влади згадуємо цю трагедію, є свідченням того, що ми на правильному шляху".

"Так, акція "Вісла" була великою особистою бідою для кожної людини, яка змушена була покинути рідний дім, - підкреслив Янукович. - Пам'ятаймо про це. Але так само ми повинні йти вперед, дивитися в майбутнє і бути впевненими, що подібне ніколи не повториться".

Як відомо, в січні 2012 року посол України в Польщі Маркіян Мальський заявив, що до 65-ої річниці операції "Вісла" президенти Янукович і Коморовський зроблять заяву про історичне примирення.

Операція "Вісла" - примусова депортація комуністичною владою Польщі українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини у північні і західні регіони Польщі. За офіційними даними польських джерел, загалом зі своїх етнічних земель було виселено понад 140 тисяч українців.

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.