Шевченківську премію знову отримав історичний роман

Письменник з Одеси Володимир Рутківський отримав національну премію імені Тараса Шевченка за історичну трилогію для дітей "Джури".

Відповідний указ підписав президент Віктор Янукович, повідомляє "УП.Життя".

"Те, що до числа лауреатів після кількадесятирічної перерви потрапив дитячий письменник, – взагалі знакове явище, що не лише свідчить про оздоровлення нашої літератури, а й нагадує всім нам про смиренність", - зазначив Янукович, виступаючи на Шевченківській горі у Каневі Черкаської області.

Нагадаємо, що Рутківський подавав свою кандидатуру на отримання премії минулого року. Тоді переміг Василь Шкляр, теж із історичним романом "Чорний ворон" - про повстанців Черкащини, Кіровоградщини і Київщини, які за сприяння місцевих мешканців чинили опір радянській адміністрації ще кілька років після того, як влада УНР емігрувала з України.

Премію-2012 також отримали композитор Віктор Степурк за псалмодію "Монологи віків" для мішаного хору та солюючих інструментів, мистецтвознавець Тетяна Кара-Васильєва за книгу "Історія української вишивки", художник Анатолій Криволап за цикл живописних творів "Український мотив", поет Петро Мідянка за книгу поезій "Луйтра в небо".

Розмір премії Шевченка у 2012-ому році становить 260 тисяч гривень кожна.

Як відомо, торік Володимир Руткіський отримав премію "Книга року BBC" за дилогію "Сині Води" - пригодницький твір про 1360-ті роки, коли Велике князівство Литовське і Руське витісняло Золоту Орду з території нинішньої України.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.