Під Одесою хочуть рятувати античне місто, знищене "чорними археологами"

Овідіопольські чиновники нарешті звернули увагу на ситуацію, яка склалася в селі Роксолани на березі Дністровського лиману, де так звані "чорні археологи" варварськи знищують пам'ятку національного значення - античне місто Ніконій.

Про це повідомляє "Думская.net".

Як розповіли в Овідіопольській РДА, зараз вивчається можливість створення комунального підприємства "Ніконій", яке займеться охороною об'єкту і зробить кроки з уключення його в туристичні маршрути.

Правда, коли приймуть рішення і з яких джерел буде фінансуватися діяльність КП, наразі неясно. "Питання перебуває на стадії розгляду", - заявив нам представник адміністрації.

Завідуюча відділом археології Північно-Західного Причорномор'я інституту археології Академії наук України Тетяна Самойлова вважає, що для порятунку Ніконія (якщо там ще є що рятувати - директор Одеського археологічного музею Ігор Бруяко, наприклад, упевнений, що пам'ятка знищена повністю) необхідно якомога швидше зробити декілька кроків.

 Один із коментів щодо копання в Ніконії з форуму сайту Reibert: "Копал, место неплохое но НАДО РАБОТАТЬ. Городище почти не осталося, копать надо очень глубоко. Перспективнее копать на некрополе,от 1.2-1.3м. до 2-4м. + Бывает наведуются мусара, так что рабоать лучше всего ночью и с шухером"

Перший - забезпечити його цілодобовою охороною, причому охоронці повинні бути озброєні: в останні роки шукачі скарбів знахабніли настільки, що нападають на учасників офіційних археологічних експедиції.

Другий крок - провести берегоукріплювальні роботи. Ніконій називають іноді "дністровською Атлантидою" - на початку минулого століття нижня тераса древнього міста, його найбагатші райони, обвалилася в лиман. Зсувні процеси тривають і зараз - з кожним роком у воду йдуть всі нові й нові квадратні метри схилу.

Далі, каже Самойлова, необхідно оформити всю документацію на земельну ділянку, обгородити об'єкт, розкрити законсервовані археологами (тобто засипані землею) ділянки міста, привести їх в порядок, побудувати невеликий музей, в якому будуть виставлятися найцікавіші знахідки.

"Правда, де вони на все це гроші знайдуть, не дуже зрозуміло", - зізнається вона.

Ніконій - пам'ятка археології національного значення, унікальне давньогрецьке місто-держава, заснована в VI столітті до нашої ери колоністами чи то з Істрії (місто в сучасній Румунії), чи то з малоазійського Мілету.

У III-II ст. до н.е. місто зруйнував соратник Олександра Македонського Зопіріон. На початку нашої ери Ніконій відновили в якості опорного пункту на кордоні Великого Степу, але через два століття під ударами готів він припинив своє існування остаточно.

Більше про незаконні археологічні роботи читайте на "Історичній Правді"

Полювання на «Ворона»

Історія про участь росіян у Другій світовій війні «на іншому боці» неабияк псує пропагандистські кліше кремля. Про сотні тисяч росіян із тавром зрадників, колаборантів, запроданців, які співпрацювали з нацистами, намагаються не говорити. Особливо москву дратує будь-яка згадка про найвідомішого зрадника – генерала Власова.

Політичний марафон: від кандидата до депутата

"Із задоволенням можу констатувати той факт, що на виборчу компанію я не витратив ані копійки, Сьогодні це звучить, мабуть, одіозно, але так дійсно було".

Інший першотравень. Маївка з шашликами як київська традиція

Як в Києві святкували перше травня за триста років до появи дня міжнародної солідарності трудівників

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".