Сьогодні - 120 років із дня народження Толкіна (ФОТО)

У всьому світі шанувальники творчості Джона Толкіна святкуватимуть його день народження. Письменникові сьогодні виповнилося б 120 років.

Про це нагадує УНІАН.

Основна частина заходів на честь творця епосу про вигаданий світ Середзем'я пройде у Великобританії, де Толкін творив більшу частину свого життя.

У блогах і соціальних мережах можна знайти не одну групу, присвячену вечіркам і творчим зустрічам. Жодних обмежень на них немає, єдина умова – людина повинна щиро любити Толкіна. Втім, точних цитат від вас ніхто вимагати не буде, й катувати на тему хронології у "Володарі Перснів", "Гобіті" чи "Сильмарілліоні" теж.

Толкін - солдат Її Величності (1916 рік)

Торжество може влаштувати сьогодні хто завгодно і де завгодно, повідомляється на сайті Головного Товариства Толкіністів. Святкова кампанія проходить під гаслом "Піднімемо тост за Толкіна".

Такі вечори проходять у Британії щороку. Але на цей раз у зв'язку з ювілеєм вони вочевидь будуть масштабнішими.

Толкін - автор "Володаря Перснів"

Джон Роналд Руел Толкін (1892-1973) - один із засновників жанру фентезі, професор-медієвіст, католик. Протягом життя уклав історичну хроніку-епос, присвячену вигаданому світові Середзем'я - від його створення до початків занепаду.

Ключовий твір про конфлікт між силами Добра і Зла у Середзем'ї - "Володар Перснів" - вийшов друком у 1954-55, здобувши першу величезну популярність у США в часи руху хіпі. Один із чільних мотивів трилогії - роль "маленької людини" в історії і природа влади.

 Перший український переклад Толкіна. Видавництво "Веселка", 1985 рік

Сам Толкін категорично заперечував намагання провести паралелі між його творами і реальними історичними подіями чи персонажами, вважаючи свій сюжет більш універсальним. Натомість він визнав християнський підтекст трилогії про Війну Кільця.

Він не любив Сталіна, але казав, що його Темний Володар не має жодного стосунку до страшних злочинів радянської влади. А написаний у розпал Другої Світової "Володар Перснів" не розповідає про протистояння між союзниками і нацистами.

Перша сторінка "Гобіта" 1985 року. Фото: chytanka.com.ua

"Гобіт", який став свого роду прологом до історії Війни Персня, вперше вийшов друком у 1936 році. Німецьке видавництво, яке хотіло перекласти твір, запитало автора, чи має він арійське походження, що викликало обурення Толкіна, який у відповідь зазначив, що слово "арійський" є суто лінґвістичним терміном, "а якщо ж ви маєте на увазі, чи я не єврей, то я шкодую, що в мене немає предків з цього народу".

Цього року відзначалося 75-річчя книги.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.